Eesti Päevaleht kirjutab Tallinnas elavast vaktsineerimise vastasest perest, kelle kõik kolm last nakatusid läkaköhasse. Noorim lastest, kahenädalane imik, viibib raskes seisundis haiglas.
Kui suuremad lapsed ja täiskasvanud tulevad läkaköhaga toime, siis imikule on see nädalaid või isegi kuid kestev ravimatu köha eluohtlik - ta võib end hapnikupuudusesse köhida. Alla aastastest lastest vajavad läkaköhasse nakatudes haiglaravi pooled, alla kuuekuused aga läkaköha kodus läbi põdeda põhimõtteliselt ei saa. Ränkades köhahoogudes võib beebi puruks köhida oma roided, purunenud veresoontest võivad tekkida verejooksud ninast ja silmadest, samuti võivad tekkida naba- ja kubemesongad. Rääkimata hapnikupuudusest, võimalikest krambihoogudest, oksendamiseni köhimisest.
Beebisid vaktsineeritakse läkaköha vastu kolmekuusena, senikaua peaks neid kaitsma karjaimmuunsus - sündimine ühiskonda, milles vaktsiiniga hõlmatus on piisavalt kõrge, et haigus ei leviks. Kui on oht nakatuda läkaköhasse, saab ema oma beebit esimestel elukuudel kaitsta, kui vaktsineerib end raseduse ajal.
Eestis hakati lapsi läkaköha vastu vaktsineerima 1957. aastal, misjärel haigestumiste arv vähenes 90%.
Loe lähemalt Eesti Päevalehest!
Video läkaköhas imikust: