Beebi intiimhooldus

Beebi intiimhooldus

11. May 2015, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi
Väike häda, suur häda — mis edasi? Äsjased vanemad muretsevad tihti, et nad ei tea täpselt, kuidas väikese poisi või tüdruku intiimpiirkonda kõige paremini puhastada ja hooldada. Siit leiate kasulikke nõuandeid imiku intiimhoolduse kohta.

Kõik on nii väike ja õrn — ja nii uus! Kui vanemad peavad vastsündinut pärast haiglast koju jõudmist esimesi kordi mähkima, tekib äkitselt palju küsimusi. Millises suunas pühkida? Kuidas peput kuivanud kakast kõige paremini puhtaks saada? Ja kuidas hooldada äsjasündinud väikemehe peenist? Meil on vastused olemas!

Pehme virsikupepu heaks

Mähkimine on maraton! Päeva jooksul tuleb seda viis kuni seitse korda ning kindlasti pärast iga kakamist. Kõige parem on peput loputada puhta leige veega ning seejärel korralikult kuivada lasta. Igale beebile meeldib, kui ta saab mõni minut paljalt siputada.

Kui kasutate kreemi, kandke seda peale ainult õhuke kiht, sest paksu kreemikihi all hakkavad sooribakterid eriti hästi paljunema.

Kui soovite kasutada puhastusrätikuid, valige sellised, mis ei sisalda lõhna- ega muid tarbetuid lisaaineid. Kui beebi on magades kakanud ja puhastate keset ööd niiskete rätikutega beebi peput, siis soojendage neid enne veidi oma naha vastas. Siis on rätikul sama temperatuur, mis beebi nahalgi ja kui niiske rätik on pole külm, siis tihtipeale ta isegi ei ärka mähkmevahetuse jooksul.

Nüüd aga nipid mähkimise kohta!

Nii on kõige parem hooldada tüdruku intiimpiirkonda
Puhastage välimised (st suured) häbememokad ettevaatlikult niiske lapiga — sealjuures tuleb alati pühkida eestpoolt tahapoole. Nii ei satu soolestikust pärit bakterid õrna tuppe.
Ka häbememokkade vahel olevad väljaheitejäägid tuleb samamoodi eemaldada. Kui kakajäägid on kinni kuivanud, võite kasutada paari tilka beebiõli. Tuppe ei ole vaja puhastada, see puhastab end ise.
Muide: mõnikord eritub tüdrukutel valget lima, kuid see ei anna põhjust muretsemiseks. Tegemist on sekreediga, mis tekib ema hormoonide järelmõjude tõttu.

Nii on kõige parem hooldada poisi intiimpiirkonda
Peenist ja munandikotte on kõige parem puhastada samuti veega või vähese beebiõliga. Kubemevoldid ja munandite alune piirkond tuleb alati täielikult puhastada. 

Eesnahka ei tohi tagasi tõmmata
Pisipoisi eesnahka ei tohi tagasi tõmmata. Nimelt on sugutipea ja eesnahk esimestel eluaastatel loomulikult kokku kleepunud. Kui te eesnaha tagasi tõmbate, võivad tekkida rebendid ja põletikud ning tekib fimoosi (eesnaha kitsenemine) oht. Enamasti tuleb eesnahk sugutipea küljest lapseeas iseenesest lahti, mõnel poisil ka alles puberteedieas.

Mida teha, kui pepu on haavandiline ja punane?

Haavandilist peput kuivatab õrnalt soojalamp, veidi kiiremini saab fööniga. Föönitamisel tuleb jälgida, et föön oleks piisavalt kaugel ja madalaimal kuumusel. Poisid tuleb asetada kõhuli, muidu võivad nad fööni peale pissida!
Kui toidate last rinnaga, võite panna punetavatele kohtadele (nagu üldse imiku kõigile välistele põletikele) paar tilka rinnapiima.

Pärast pesemist tuleks pepule määrida saialillekreemi või varemerohusalvi. Läheb aega, kuid lõpuks leiab iga ema beebile sobivaima mähkmekreemi. Kiirem toime on tsinksalvil: paks valge pasta vähendab põletikku ja tihendab nahka.                                               
Kui pepu punetab, tuleks lapsel lasta ka kauem ilma mähkmeta olla, et nahk paremini hingaks.  Kui punetavad kohad ei hakka paar päeva pärast ravi alustamist paranema, võivad põhjuseks olla pärmseened ning sellisel juhul peab lastearst kirjutama välja ravimi.

20150509131919-54196.jpg