Laste arengu terapeut, treener ja MTÜ Ökobeebi looja Reet Post on mures, et Eesti lapsed ei söö piisavalt puu- ja köögivilju. Kui väikesele lapsele ei anta puu- ja köögivilju, ei tarbi ta tõenäoliselt neid ka täiskasvanuna. "Sellise olukorra põhjuseks on peamiselt lapsevanemate poolt teadmatusest tehtud vead lapse toidulaua kujundamisel," selgitab Reet Post.
Ta annab Emmede Klubis nõu:
Beebi esimeseks toiduks on emapiim. Beebi kasvades suureneb oluliselt toitainete vajadus ja ühel hetkel ei kata rinnapiim enam kõigi vajalike toitainete vajadust. WHO soovitustest lähtuvalt hakatakse emapiimale lisaks andma tahket toitu 6. elukuul.
Reet Posti sõnul on oluline, et lapsele pakutakse emapiima kõrvale lisatoiduna esmalt köögivilju. Alles hiljem lisanduvad menüüsse mõõdukalt magusad puuviljad. Kui lapsele antakse alguses puuvilju, ei taha ta hiljem kasulikumat, kuid vähem magusat juurvilja süüa.
Lisatoiduga alustades on hea tutvustada lapsele kodumaiseid köögivilju (näiteks kõrvitsalisi) püree või pehmete tükkidena. Erandiks on kartul, mida peaks olema beebi ja väikelapse toidulaual väga vähe. Kartul ei ole teiste köögiviljadega võrdväärselt kasulik.
Tutvusta uut toiduainet lapsele 5-7 päeva järjest, teisi uusi toiduaineid samaaegselt pakkumata. Nii saad teha kindlaks, et lapsel pole uue toidu suhtes tundlikkust või allergiat. Samas ei tohi ühe ja sama vilja juurde pidama jääda - lapse toidulaud peaks olema rikkalik, koosnema paljudest erinevatest maitsetest ja tekstuuridest. Kuid beebi toit ei tohi sisaldada lisatud soola, suhkrut, kakaod, maitsetugevdajaid jms.
Kui väikest last ei õpetata puu- ja köögivilju tarbima ning tal puudub arusaam nende maitsest ja väljanägemisest, ei hakka ta suure tõenäosusega köögivilju ka tulevikus tarbima.
Peamiselt juurviljadest toituvate laste tervis on vähem tervisliku toitumisega eakaaslastest parem. Nende immuunsüsteem töötab tänu köögiviljadest saadud mineraalainetele ja vitamiinidele hästi ning nad ei haigestu kergesti. Köögiviljade ja puuviljade igapäevane tarbimine tagab soolestiku normaalsele mikrofloora. Samuti sisaldavad köögiviljad palju kiudaineid, mis ka aitavad kaasa seedimisele.
Vanemad kurdavad väga sageli, et nende lapsed ei söö köögivilju ja on puuviljade suhtes valivad, ent kommile, šokolaadile ja küpsistele ei ütle kunagi ei. Põhjus on see, et lastel lubatakse ise valida, aga nad ei vali vähese harjumuse tõttu köögivilju. Vanemad peavad olema kannatlikud ja mitte alla andma, kui laps keeldub köögivilju söömast. Kui laps keeldub köögiviljast, ei tohi pakkuda talle selle asemel vähemtervislikku toitu, "et ta midagigi sööks" - nii tekibki halb harjumus. Kui lapsele antakse köögiviljade asemel midagi muud, näiteks helbeid või jahutooteid, tarbib laps oluliselt rohkem kaloreid kui organismile vaja. Ajapikku võivad lapsel tekkida kaaluprobleemid ning vitamiinide ja mineraalainete puudus.
Parim kokk on alati tühi kõht, mis ei ole saanud magusat mahla ja muid snäkke. Ka ei tohi süüa teleri ees, sest söömine peab olema teadvustatud tegevus.
Pigem proovige valmistada köögivilju erinevatel viisidel - aurutades, ahjus küpsetades, vokkides. Valmistamisviis mõjutab oluliselt ka toidu maitset. Söömisele aitab kaasa toidu põnev serveerimine, mis tekitab hea tunde ja huvi toidu vastu. Näiteks moodusta toidust taldrikule vahva naerunägu.
Lapse keha magusavajadus on väike ja selle saab rahuldada puuviljadega. Kui lapsel on juba meeletu magusaisu, siis ei vaja seda suhkrukogust mitte tema keha, vaid soolestikus pesitsevad "halvad" seened ja bakterid. Lapsevanematel on siinkohal väga oluline roll oma laste magusaisusid jälgida ja sekkuda lapse tervise nimel. Oluline on õpetada, et õunad, ploomid ja marjad on sama maitsvad kui kommid.
Lapseeas liigne suhkrutarbimine on väga suur terviseprobleem. Magusate snäkkide, kommide või jogurti igapäevasel söömisel võib suurem laps tarbida märkamatult kuni kilo suhkrut nädalas.
Laste tervisest hoolimine ja neile täisväärtusliku toidu pakkumine on sageli kasulik kogu perele, kelle menüüsse lisandub seetõttu rohkelt puu- ja köögivilju. Suurimaks eeskujuks on lastele vanemad, kes peavad igapäevast tervislikku toitu iseenesestmõistetavaks. Lapsevanemate teadlikkus peaks tõusma nii kasulike kui ka kahjulike toitude osas.
Lisainformatsiooni beebide toitumisest ning lastearstide nõuandeid leiab aadressil www.lapseioletaiskasvanu.ee.
Kas Sinu laps sööb iga päev köögivilju?