Beebi areng: 3. Ja 4. elunädal

Beebi areng: 3. Ja 4. elunädal

28. Jan 2013, 12:45 Emmede Klubi Emmede Klubi

Iga laps on unikaalne ja igaüks on tulnud siia maailma erinevana. Aga kas lapsed magavad nii rahulikult, nagu räägitakse? Seekord räägime 3. Ja 4. Elunädalast.

Beebi magab

Kas sa pole juba mõelnud, kes leiutas fraasi “magab nagu beebi”?
Nagu sa ilmselt juba ise kogenud oled, ärkavad beebid iga paari tunni tagant ja nad ei maga midagi nii rahulikult.

 

Fakt on see, et vastsündinute uni on teistsugune kui täiskasvanutele.
Kui meie magama, on meil pinnapealne ja sügava une faas. Pinnapealse une faasis me näeme unenägusid ja kui keegi meid sel hetkel segab, ärkame ka tõenäoliselt kergelt üles. Sügava une faasis olema aga justkui teadvuseta ja ei ärka nii kergelt.
Uuringud näitavad, et vastsündinu veedab pinnapealse une faasis kaks korda rohkem aega kui täiskasvanud.

Vastsündinute unetsükkel on lühem kui meil ja unefaasi nihked on samuti tõenäolisemad. Eks see on seetõttu, et loodus on selle ellujäämiseks nii paika pannud – bioloogiline sund paneb lapse keset ööd söömiseks üles ärkama, et ta hästi kasvaks. 

Beebi hooldus.

Lapse pepul võib esinede löövet. See juhtub, kui mähe on liiga pikaks ajaks vahetamata jäänud. Vastsündinu nahk on väga tundlik ja varem või hiljem puutub pepu väljaheidetega kokku, mis võib omakorda põhjustada mähkmelöövet.

Seetõttu on oluline igapäev õhuvanne teha, hoida oma lapse pepu kuivana ja tihti mähet vahetada.

Sina ja Su perekond.

Imetamine on loomulik viis beebi toimiseks, aga see ei tähenda, et see alati intuitiivselt tuleks. Kaugel sellest! Lapse imetamisel õigesti hoidmist ja imemisvõtet tuleb vahel õppida.

Seetõttu ära satu paanikasse ja “viska pilli põõsasse” kui kõik kohe hästi ei suju. Esimene nädal on kõige keerulisem. Mõned eksperdid ütlevad isegi, et ema ja beebi vahelise kontakti loomiseks kulub 4-6 nädalat. Kui Sul on nibud hellad ja sa oled mures, kas laps saab piisavalt piima või on Sul hoopis mõni teine mure seoses imetamisega, pöördu kindlasti imetamisnõustaja poole ja küsi nõu! 

Kas Sa teadsid, et võid koos beebiga vanni minna? 

Enamikele beebidele meeldib koos ema või isaga vannis käia. Kui lapsele ei meeldi vannitamine, aitab koos ema või isaga vanni minemine lapsel ennast turvalisemalt tunda. Enne, kui sa lähed lapsega vanni, veendu, et sul on kõrval keegi, kes aitab sind lapsega vanni ja vannist välja, sest üksi seda teha on ohtlik.

Kui sa oled koos lapsega vannis, saad võimlemise eesmärgil lasta lapsel oma keharaskust väikeste kätega vastu enda jalgu üleval hoida lasta.( loomulikult toetad lapse keha ka oma kätega).

 

Emmede Klubi