Abi vajavad vanemad sandistavad Eestis aastas mitu beebit

Abi vajavad vanemad sandistavad Eestis aastas mitu beebit

19. Nov 2015, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

"Pealtnägija" tõi eile õhtul vaatajateni mõned nädalad tagasi politseisse jõudnud juhtumi, kus lapsevanemaks olemisega hätta jäänud noored sandistasid oma viiekuuse tütre.

Tegemist on n-ö lihtsate inimestega, kes elavad munitsipaalkorteris, tarvitavad liialt alkoholi, isa töötab ehitusel ja ema on kodune. Nad on puudulike sotsiaalsete oskustega inimesed, kes ei ole valmis olema lapsevanemad. Juba haiglas ei käinud ema enneaegsena sündinud tütart eriti vaatamas ega tundnud tema vastu huvi. Oktoobris pöördus ema ka ise lastekaitsetöötaja poole, öeldes, et ei saa kahe lapsega hakkama ja tal puuduvad noorema lapse suhtes ematunded. Pere suunati nõustamisse, kuid nad said järjekorra tõttu vastuvõtuaja alles kuu pärast.

Enne, kui abi pereni jõudis, avastati viiekuusel tüdrukul rasked kehavigastused, püsiv ajukahjustus ja luumurrud. Väärkohtlemise põhjuseks tõid vanemad, et tütar ei olnud soovitud laps, ta karjus ja häiris vanemaid. Peres kasvab viieaastane laps, keda võib olla samuti väärkoheldud.

Oluline ei ole "Pealtnägija" loos aga mitte selles konkreetses peres juhtunu, vaid asjaolu, et Eestis ongi kasvanud nende emade-isade osakaal, kes vajaksid vanemaks olemises järelaitamistunde. Tallinna Lastehaigla juhi dr. Katrin Lutsu sõnul on varasemast rohkem näha neid vanemaid, kellel puudub empaatiavõime ja kõhutunne, mille alusel lapsi ikka kasvatatud on.

Seda näitab ka politsei statistika: igal aastal sandistavad emad ja isad julmal moel - näiteks tugevasti raputades või rusikaga pähe lüües - üks-kaks Eesti beebit.

"Me küll õpetame inimesi arvutama, lugema. Ilmselt tuleks õpetada inimesi ka perena pereks kasvama, perena elama, perena olema. Tegelikult need inimesed ju vajaksid väga selgelt ka abi, et tulla toime iseenda emotsioonidega,” kommenteeris Põhja prefektuuri lastekaitsetalituse juht Reimo Raivet.

Vaata "Pealtnägija" saatelõiku SIIN.

 

Kas tunned mõnd peret, kelle puhul Sul on tekkinud kahtlus, et neil puuduvad esmased lapsevanemaks olemiseks vajalikud teadmised-oskused? Kas tead, et meie kõigi kodanikukohus on sellisest kahtlusest lastekaitsetöötajale teada anda? Karta on alati parem, kui kahetseda!