92,6-94 protsenti Eesti väikelastest on vaktsineeritud

92,6-94 protsenti Eesti väikelastest on vaktsineeritud

26. Apr 2018, 13:43 Emmede Klubi Emmede Klubi

Foto: Freepik


Sel nädalal toimuva Euroopa vaktsineerimisnädala keskmes on haigestumine leetritesse, kuid Eesti terviseamet keskendub vaktsineerimise tõhususele laiemalt.

„Leetrid on hea näide unustuste hõlma vajuma hakanud nakkushaigustest, mis endast taas märku annavad ja seda paljus tänu vaktsineerimata jäänud kogukondade hulga suuremisele Euroopas,“ märkis terviseameti peaspetsialist Irina Filippova. 2017. aastal Euroopas leetritesse haigestunutest olid 80 protsenti vaktsineerimata teismelised ja noored. Kuna nakkushaigused riigipiire ei tunne, siis on Irina Filippova sõnul Eesti vaates oluline teha kõik selleks, et meie inimesed ei kulutaks oma elu haige olemisele ja haigustele, mida on võimalik vältida ja ennetada.

„Eesti lapsevanemad suhtuvad vaktsineerimisse üldjuhul vastutustundlikult, kaitstes sellega nii oma lapsi kui ka neid, keda vaktsineerida ei saa või kellel vaatamata vaktsineerimisele immuunsus põhjusel või teisel välja ei kujune,“ tõdes Filippova.

Nõrgemate kaitsmise huvides on oluline tagada nn karjaimmuunsus, mis sõltuvalt haigusest peaks olema 90–95 protsenti. 90-protsendilist hõlmatust oodatakse näiteks läkaköha, 95 protsendilist hõlmatust difteeria, teetanuse, leetrite, mumpsi ja punetiste korral.

2017. aastal jäi Eestis kaheaastaste vaktsineerimisega hõlmatuse tase vahemikku 92,6 kuni 94 protsenti. Terviseametile teeb heameelt, et enamike haiguste vastu kaitse saanud laste tase tõusis mullu veidi.

Samal ajal on siiski pead tõstmas ka vaktsineerimisevastane liikumine, mis seisneb hirmul vaktsiinide ees. Terviseameti hinnangul peaks tegelikult hirmul olema haiguste ees, mis tänu vaktsiinidele pildilt kadunud on, aga vaktsineerimise vähenemise korral naasta võivad. Näiteks haigestus leetritesse Eestis enne vaktsineerimisega alustamist isegi üle 22 tuhande inimese aastas, viimastel aastatel on registreeriti vaid üksikuid haigusjuhte. Kunagi kardetud difteeriasse haigestus enne vaktsineerimisega alustamist üle 4000 inimese aastas, 2002 aastast haigusjuhte esinenud ei ole. Lastehalvatusse haigestusid enne vaktsineerimisega alustamist ligi 1000 last aastas, pärast vaktsineerimisega alustamist pole haigusjuhte Eestis enam registreeritud.

 

Kas Sind hirmutavad enam vaktsiinid või haigused, mille vastu vaktsineerime?