7 suurepärast viisi, kuidas kaaslane saab imetamisel naisele toeks olla

7 suurepärast viisi, kuidas kaaslane saab imetamisel naisele toeks olla

05. Oct 2014, 16:35 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuigi isa ei saa rinnaga toitmist enda peale võtta, on tal siiski imetamise juures oluline roll. Uuringud näitavad, et kui partner suhtub imetamisse toetavalt, on tõenäolisem, et naine imetamisele võimaluse annab ja jätkab seda ka siis, kui see mõnikord raske katsumusena näib. Emad, kes tunnevad oma partnerite toetust, on oma võimes imetamisega toime tulla enesekindlamad ning nende puhul on ka tõenäosus, et rinnapiima väheks jääb, oluliselt väiksem.

Partnerite jaoks võib aga esialgu pisut arusaamatuna näida, mismoodi nad naistele abiks saavad olla, kui nad lapse söötmist üle võtta ei saa. Siin on seitse kõige paremat viisi, kuidas isa või partner saab imetamist innustada ja toetada:

1. Valmistu

Vii ennast imetamisega kurssi juba enne lapse sündi – külastage koos mõnd selleteemalist loengut või tutvu imetamist käsitleva kirjandusega. Isadele mõeldud õppematerjali on vähe, aga abi on ka sellest, kui isa teab, mismoodi piim tekib, tunneb strateegiaid, kuidas last rinnale asetada ning milline on korrektne imetamisvõte ja kuidas teada, kas laps saab piisavalt piima. Kui emal on imetamisega seotud kõhklusi, oled sina tõenäoliselt esimene, kellega ta oma murest räägib – seega võiksid õppida selgeks nii palju kui võimalik või uurida välja, kust vajadusel informatsiooni hankida. Ühes uuringus väidetakse: „nende laste seas, kelle isad teavad, kuidas kuut kõige tavalisemat imetamisega seotud probleemi lahendada,  on enim neid, kes kuue kuu vanuses veel rinnapiima saavad.“ Niisiis: õpi selgeks põhitõed ning ole valmis aitama.

2. Ole toetav

Üks parimaid viise toetust avaldada on vältida esimese raskuse ilmnedes rinnapiimaasendaja pakkumist – proovi alustuseks teistsuguseid strateegiaid. Paku moraalset tuge – räägi oma naisele, kui tubli ta sinu meelest on. Viska nalja, aja ta naerma, leia kõigis igapäevastes seikades midagi lõbusat. Naer on tihtipeale kõige parem ravim. Ole ka füüsiliselt toetav. Kui naine tegeleb lapse rinnale asetamise või imemisvõtte sättimisega, pane käed külge ja ole talle aktiivselt abiks. Too talle patju ja paku talle klaasike vett. Tõuse öösel ema asemel voodist, et lapse mähet vahetada, et ema ei peaks ennast ülearu koormama. Kui sa tunned, et sul on ideed otsas ega oska enam naisele toeks olla, paku välja võimalus imetamisnõustaja juurde pöörduda.

3. Astu tema kaitseks välja

Kas oled kunagi kuulnud väljendit „kui sul pole midagi ilusat öelda, ole üldse tasa“? Sinu töö on veenduda, et nii ka oleks. Igaühel on vastsündinu toitmise koha pealt isiklk arvamus ja nad kõik soovivad seda imetava emaga jagada. Tema partnerina on sinu ülesanne veenduda, et keegi tema meeli oma negatiivse suhtumisega ei kõigutaks. Kui sa kuuled kedagi oma naisega imetamisest rääkides teda survestamas või talle muremõtteid pähe panemas, võta sõna ja astu tema kaitseks välja. Sellistel puhkudel võib kasu olla fraasidest nagu „meie puhul töötab väga hästi...“ või „meie arst on soovitanud...“, et heasoovlike nõuandjate kasutule targutamisele kiire lõpp teha.

4. Proklameeri imetamist

Kui teile pakutakse rinnapiimaasendaja tootenäidiseid või tutvustavaid infovoldikuid, keeldu neist või viska need prügikasti. Kui naine last avalikus kohas imetab, toeta teda – selle asemel, et paluda tal ennast kinni katta või kusagile kõrvalisse kohta minna, ole uhkelt tema kõrval, kusiganes ta last toites viibib.

5. Hoolitse tema eest

Mõnikord on vastsündinu eest hoolitsedes keeruline leida aega duši all käimiseks, toiduvalmistamiseks või teinekord isegi tualeti külastamiseks. Hoolitse värske ema eest, et tema põhivajadused oleksid rahuldatud. Osta poest toitainerikkaid toiduaineid, mille valmistamine nõuab vähe aega ja tööd ning veendu, et ta sööb piisavalt tihti. Aita tal lõõgastuda – kas õlamassaažiga või lastes tal rahulikult duši all käia kuni sina beebi eest hoolitsed. Julgusta teda abi paluma, millaliganes ta seda vajab – kas sinult, imetamisnõustajalt või mõnelt teiselt spetsialistilt.

6. Hoolitse beebi eest

Kuna sina ei saa beebit veel toita, võta enda kanda teised ülesanded nagu mähkmevahetused, vannid, lapse lohutamine, krooksutamine jne. Beebid naudivad issi kaisus olemist väga – kaaluda tuleks kandelina või –koti hankimist, et laps saaks palju isa läheduses olla. Pane beebi vankrisse ja mine temaga jalutuskäigule. Õpi selgeks beebimassaaži põhitõed. Loe oma beebile. Kui beebi hakkab tahkemat toitu sööma (kuuenda elukuu paiku), võid sina olla peamine lusikaga toitja ja peakokk.

7. Ole kannatlik

Värske ema meel on esimestel sünnitusjärgsetel nädalatel hormoonide tõttu enam kui muutlik. Õpi mõistma, mis on normaalne ja mis vajaks erilist tähelepanu ja hoolt, aga ole tema emotsioonidega kannatlik. Ühel hetkel võib tunduda, et temaga on kõik hästi ja järgmisel võib ta juba nutma puhkeda. Tema kuulamisest või talle kannatlikult seltsiks olemisest võib mõnikord piisata. Kõigele lisaks ei pruugi teie voodielu endiseks muutuda nii kiiresti, kui sa sooviksid – naise libiido muutub nendesamade sünnitusjärgsete hormoonide tõttu oluliselt. Naine võib selles osas tunda, et on pisut liimist lahti – naine on hommikust õhtuni lapse „küljes kinni“, ta nibud võivad olla valulikud või lekkida ja lisaks võib naine kogeda ka vaginaalset kuivust. Kõik need tegurid võivad seksi naise jaoks ebamugavaks muuta. Leia muid viise intiimsuseks ja usu, et kõik muutub lõpuks ikkagi endiseks.

(Allikas: Bellybelly.com.au)


Emmede Klubi