6 põhjust, miks ei tasu kiirustada lisatoidu pakkumisega enne beebi 4 kuuseks saamist

6 põhjust, miks ei tasu kiirustada lisatoidu pakkumisega enne beebi 4 kuuseks saamist

22. Dec 2014, 16:22 Emmede Klubi Emmede Klubi

Esimene lisatoit - üks väga palju küsimusi tekitav teema. Millal hakata seda pakkuma? Kuidas on seda kõige õigem teha? Ja üldiselt - mida pakkuda esimese toiduna? Me oleme koostanud nimekirja kuuest põhjusest, miks ei tohiks lisatoiduga kiirustada!

Ebaküps seedesüsteem

Teie lapse seedesüsteem on tahke toidu töötlemiseks ebaküps enne 4. elukuud. Kuigi ta võib imeda väga hästi, ei ole tal palju sülge, mis aitaks toitu seedida. Kuni laps on 3-4 kuu vanune, puuduvad tema seedesüsteemis teatavad seedeensüümid nagu ensüüm amülaas, mis on vajalik teravilja (tärklis või süsivesikud) seedimiseks.

Tema keha ei suuda töödelda teatud sorti rasva kuni laps on 6 kuud vana. Toidud, mida teie lapse seedesüsteem ei suuda töödelda, erituvad organimist samal kujul. Seevastu toodete kasutamine, mis on kõrge valgusisaldusega, nagu munad, liha või lehmapiim, võivad põhjustada probleeme beebi ebaküpsetes neerudes.

Keel surub toidu suust välja

Teie beebi ei ole valmis sööma täiskasvanute toitu. Tema kõrilihased ei ole piisavalt arenenud, et neelata tahket toitu kuni vähemalt 4 kuu vanuseni. Samuti ei ole keel kuni 4 elukuuni  valmis liigutama toidu kurku ja laps lükkab toidu suust välja. See refleks ei kao enne, kui laps on umbes 16-18 nädala vanune. Kui pakute oma beebile esimest korda lusikaga lisatoitu, võib tunduda, et ta ajab selle kõik suust välja ning surub suu kinni just sel hetkel kui püüate talle toitu suhu panna. Pidage meeles, et ta ei tee seda mitte sellepärast, et ta ei tahaks süüa, vaid sellepärast, et ta ei ole veel tahke toidu söömiseks valmis. Umbes 5 kuu vanuselt on beebi organism lisatoiduks valmis ja kui ta näeb lusikat, avab ta oma suu.

Ei tea, kuidas öelda "STOP"!

Teie laps peab suutma öelda, et tema kõht on täis. Rinnast või pudelist süües ta lõpetab imemise või jääb lihtsalt magama kui kõht on täis. Umbes 4 - 5 kuu vanuselt õpib ta oma pead ära keerama, mis on märguandeks: "Emme, ma olen piisavalt söönud!" Sellepärast paljud lisatoiduga liiga vara alustanud vanemad, sunnivad oma lapsi sööma, sest nad ei oska veel väljendada kui nad enam ei soovi. Selline tegevus võib kahjustada lapse toitumisharjumusi, et ta ei õpi ütlema "STOP, ma ei soovi rohkem süüa!" Samuti võib see kaasa tuua ülekaalulisuse hilisemas elus. Nagu ka täiskasvanud, peab laps sööma, kui ta on näljane.

Muud terviseprobleemid

Liiga varajane lisatoit võib põhjustada ka muid probleeme lapse elus, nagu rasvumine, hingamisteede haigused (näiteks astma) ja erinevad toiduallergiad.

Õige toit tagab, et laps magaks terve öö

Tahke toit ei pane teie beebit kogu öö magama. Uuringud on näidanud, et enamik umbes 3 kuu vanuseid beebisid magavad enam-vähem terve öö, olenemata sellest, kas nad söövad õhtul lisatoitu või mitte. Isegi kui tahke toit aitab teie lapsel paremini magada, ei ole see piisavalt hea argument, et liiga varakult lisatoiduga alustada. Ühel hetkel õpivad kõik lapsed magama kogu öö!

Vähendab rinnapiima hulka

Kui toidad oma last rinnaga, võib liiga varajane lisatoiduga alustamine vähendada rinnapiima hulka.

20141222162210-72991.jpg