10 reeglit vastsündinu külastamiseks

10 reeglit vastsündinu külastamiseks

22. Jun 2021, 15:53 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui uhiuus ilmakodanik pärast kuudepikkust ootamist viimaks siia ilma sünnib, on alati palju lähedasi, kes sooviksid temaga juba tuttavaks saada. Vastsündinuperiood on aga erakordne aeg ning sel perioodil beebiperet külastades on tähtis silmas pidada, et külastus tooks perele rohkem kasu kui kahju. 

Pea meeles:

1. Külastuse keskpunktiks on nemad mitte sina. Tavapäraselt oleme harjunud oma külalisi võõrustama ja ka ise külalisena teatud võõrustamist ootama. Kui külastad äsja beebi saanud perekonda, siis asjad nii käia ei tohiks. Ära oota, et su meelt lahutataks või sulle midagi serveeritaks. Lahuta ise meelt või serveeri midagi! Sa oled seal, et teha beebipere elu kergemaks mitte raskemaks. 

2. Ära solvu. Kui värske ema ütleb, et ei ole veel külaliste vastuvõtmiseks valmis, siis ükskõik kui lähedane sõbranna või pereliige sa oled – ära solvu! Ütle, et mõistad teda täielikult ja tunneksid ilmselt ise samamoodi. Anna teada, et oled valmis külastama või aitama millal iganes ta ise märku annab. Ära unusta, et iga naine, sünnitus ja laps on erinevad. Mõned vajavad kohe lähedaste füüsilist kohaolekut ja tuge, teised aga vajavad veidi taastumisaega täiesti omaette. Ole toetav ja paku seda, mida vajab just sinu lähedane.

3. Ära mitte kunagi, mitte mingil juhul astu etteteatamata läbi äsja lapse saanud pere juurest! See on täiesti kohatu mitmel põhjusel. Isegi siis, kui külastus on eelnevalt kokkulepitud, anna konkreetselt teada, millal hakkad kohale jõudma. Võid ka viimasel hetkel veel üle küsida, kas tulek on ikka okei? 

4. Arvesta ja austa seda, et vastsündinute vanemad on bakterite ja toksiliste ühendite suhtes arusaadavalt kartlikud. Ära kunagi külasta vastsündinut, kui sa oled haige või oled kokku puutunud haigetega, näiteks kui sinu oma laps on kodus haige. Kui see pole konkreetselt eelnevalt kokkulepitud, siis ära võta vastsündinut vaatama kaasa oma suuremaid lapsi. Kohale jõudes pese esimese asjana ära käed. Ära musita beebit. 

5. Võta süüa kaasa. Parim, mida saad äsja lapse saanud lähedaste jaoks teha, on pakkuda neile korralikku toitu! Ka siis, kui perekond pole veel külaliste vastu võtmiseks valmis, võid pakkuda, et saadad või viid uksetaha süüa. Kuid ära pressi end seeläbi tuppa, vaid tõesti lihtsalt aita toiduga. 

6. Paku abi. Küsi, kas ema tahaks, et kussutaksid veidi aega beebit, et ta saaks duši all ära käia (või tukastada)? Küsi, kas saad poest midagi tuua? Koera välja viia? Suuremate laste meelt lahutada? Koristada aidata (kuid ära vihja, nagu oleks beebipere kodu silma haaravalt segamini)?

7. Arvesta sellega, et värsked emad on hästi tundlikud ning võivad paljusid küsimusi või kommentaare, millel puudub negatiivne tagamõte, ikkagi halba hinnangut andvana võtta. Ära küsi, kas ta imetab, kui võid hoopis öelda, et beebi näeb nii terve ja tubli välja. Ära küsi, kas laps magab juba öösel korralikult, kui võid hoopis öelda, et mäletad, kui väsinud sa ise pärast sünnitust olid. Ära küsi, kas ta kasutas epiduraali, vaid uuri, kas ta tahaks oma sünnitusest jutustada või mitte. Arvesta sellega, et sünnitusjärgne kurvameelsus, depressioon ja ärevus tabavad väga paljusid naisi. Seega tõenäosus, et ka sinu lähedast, on piisavalt suur. Kõik küsimused, mis viitavad sellele, kui ideaalne elu lapsega olla võiks, võivad äsja emaks saanule haiget teha, sest paljud on esialgu hoopis segaduses ja tundlikud ega tunne end kuigi ideaalses olukorras olevat.

8. Ära kommenteeri tema kodu ega keha. Hoia endale kommentaarid nagu ossa, su rinnad on nii suured, sa näed nii väsinud välja või beebi kõrvalt pole vist koristamiseks eriti aega, jah? Ka juhul, kui lõõpimine on teie sõpruses tavaline, ei pruugi sa mõista, kui tundlik ta sünnitusjärgselt on. Selle asemel leia midagi, mille kohta hästi öelda.  

9. Ära kommenteeri tema kasvatuslikke valikuid. Pole õige aeg ega sinu koht kommenteerida, kuidas ta oma last toidab, kas ta vaktsineerib, millal ta tagasi tööle läheb jms. Anna nõu juhul, kui seda sinu käest küsitakse.

10. Ära jää liiga kauaks.

(Allikas: Motherly)

 

Millal pärast lapse sündi olid Sina külaliste jaoks valmis? Millist käitumist külaliste poolt hindasid, mis aga häiris?

MaryJane MaryJane 23. Jun 2021, 15:31

Mõned päevad peale lapse sündi tulid mehe lähedased beebiga tutvuma ja mind tõsiselt häiris see, kui läksin magamistuppa beebit imetama ja panin ukse kinni, trügis ämm ka sinna tuppa ja hakkas uurima, kuidas piimaga lood on jne. Tahtsin lihtsalt rahulikult beebil kõhu täis sööta, mitte seda, et keegi tuleb kõrvale vahtima ja pärima. Isegi mu oma ema ei trüginud kunagi imetamise ajaks mu kõrvale, vaid lasi rahulikult toimetada. Peale selle tõid nad maalt tohutu koguse aiasaaduseid, muuhulgas korvitäie tomateid, mille kohta ütlesin, et äkki mehe õde võtab vähemalt pooled endale (neil suurem pere), et meil lähevad need muidu käest ära. Selle peale ütles ämm, et las ikka jäävad meile, et ma võiks need sisse teha (hoidisteks). Ma ei saa aru, kust tuleb inimesel mõte, et tahan paar päeva peale sünnitust mingeid hoidiseid tegema hakata. Selle peale ütlesin üsna kurjalt talle, et praegu ei hakka ma kindlasti midagi sisse tegema. Isegi, kui ta ei mõelnud sellega midagi halba, ajab see siiani kurjaks. Kolmanda asjana häiris jubedalt see, et ämm tahtis koguaeg beebit enda sülle võtta. Ma olin alles oma beebi kätte saanud ja päriselt ei tahtnud, et kõik teda solgutama hakkaksid. Tahtsin nautida seda, et saan teda ise hoida.