"Kaotasin oma lapse surve tõttu eksklusiivselt imetada"

"Kaotasin oma lapse surve tõttu eksklusiivselt imetada"

10. Mar 2017, 11:20 Emmede Klubi Emmede Klubi

Jillian Johnsoni poeg Landon sündis viis aastat tagasi täiesti terve pisipoisina, kuid suri 19 päeva vanusena nälga, sest eksklusiivset imetamist pooldavad vanemad ja haiglatöötajad ei pakkunud lapsele lisatoitu, mida laps vajas.

Jillian meenutab oma elu valusaimat õppetundi. "Me käisime kõigis perekooli loengutes. Ostsime ja lugesime läbi kõik raamatud. Me olime valmis! Või nii me arvasime..." kirjutab ta. "Kõik loengud ja raamatud rääkisid sellest, kuidas imetamine on nii tähtis, kui tahad tervet last." Landon sündis beebisõbralikus haiglas, kus propageeritakse kõike loomulikku ja tervislikku, sh imetamist.

Pärast sündi veetis poiss pea kogu aja ema rinnal. Enamus haigla imetamisnõustajaid kiitsid Landoni imemisvõtte heaks. Kuna Jillianil oli diabeet, polütsüstiliste munasarjade sündroom, tal olid olnud viljakusprobleemid, tema nibud olid pisut ebatavalise kujuga ja Landon oli sündinud erakorralise keisrilõikega, mis kõik on riskifaktorid vähese või hilise piimatootluse tekkeks, jälgiti Jillianit ja Landonit hoolsalt.

Kuid kui ema haigla töötajatelt küsiks, mis laps päev läbi rinnal olla tahab, vastati talle sellest kõigest hoolimata samamoodi, nagu naine juba loengutel kuulnud ja raamatuist lugenud olid: laps lihtsalt stimuleerib piimatootlust. Landon nuttis ja Jillian nuttis. Sellest ja 9,7% kaalukaotusest hoolimata lubati perekond 2,5 päeva hiljem koju. Vähem kui 12 tunni päras oli Landoni süda dehüdratsiooni tõttu peatunud. Ta viidi haiglasse, kus pulss taastati, kuid registreeriti olulised jukahjustused. 15 päeva hiljem lülitati masinad, mis poisikese ajutööta keha elus hoidsid, välja.

Ka täna, viis aastat hiljem, küsib Jillian endalt: mis oleks olnud, kui ma oleksin talle lihtsalt ühe pudeli andnud? Ühe pudeli!

Jilliani lugu kommenteerinud arsti, dr Christie del Castillo-Hegyi sõnul on pidev imetamine ilma vahepealse rahulolu tekketa ja pidev lohutamatu nutt kaks vastsündinu nälja sümptomit.

Fed is Best liikumine on valmistanud ka video, mille eesmärk on tõsta eksklusiivselt imetamist pooldavate emade teadlikkust ka selles vallas, et kuigi rinnapiim vaieldamatult on lapsele kõige tervislikum toit, võib laps esimestel elupäevadel vajada arsti soovitusel lisa. See ei tähenda, et laps ei saaks edaspidi rinnapiima. 

Allikas ja fotod pisikesest Landonist: Fed Is Best, Boston Herald.

 

Kas Sinu laps vajas esimestel elupäevadel pisut lisa? Kas Sina tundsid lapse sünni järgselt ühiskondlikku survet iga hinna eest imetada?