Veel üks ülisuur uuring tõestab, et MMR-vaktsiin ja autism pole omavahel seotud

Veel üks ülisuur uuring tõestab, et MMR-vaktsiin ja autism pole omavahel seotud

05. Mar 2019, 17:20 Emmede Klubi Emmede Klubi

Taani teadlased jõudsid enam kui 650 000 lapse osalusel tehtud uuringus kindlale järeldusele, et leetrite, punetiste ja mumpsi vastane ehk MMR vaktsiin ei ole autismi tekkega seotud. 

Uuringus analüüsiti 657 461 aastatel 1999 kuni 2010 sündinud lapse andmeid. Neist lastest veidi üle 95 protsendi olid vaktsineeritud. Lastest 6517 olid saanud autismidiagnoosi. Leiti, et vaktsineeritus ei tõstnud autismi tekkeriski vähimalgi määral. 

Sama on kinnitanud ka paljud varasemad suuremahulised uuringud. Uue Taani uuringu panus on aga eelkäijatest veidi suurem, sest eraldi vaadeldi ka vaktsineerimise mõju nendele lastele, kellel on autismi tekkeks eelsoodumus. Varasem arusaam leidis siingi kinnitust - ka juhul, kui lapsel on eelsoodumus autismiks olemas, ei suurenda vaktsineerimine autismi avaldumise tõenäosust.

Vaktsineerimisvastane liikumine ja autismi-vaktsiini müüt sai alguse 1998. aastal Andrew Wakefieldi uuringust. Uuringus osales 12 last. Wakefield sedastas uuringus, et nende laste autism on seotud MMR vaktsiiniga. Hiljem selgus, et lisaks tibatillukesele valimile oli Wakefield saanud ettevõttelt, kes plaanis MMR vaktsiini tootja kohtusse kaevata, tasu uuringu tulemuste kallutamise eest. Seejärel võeti uuring tagasi ja Wakefield kaotas loa arstina tegutseda. 

Pärast seda on MMR-vaktsiini ja autismi seost uuritud seitsmes riigis kokku 17 uuringus, mis on hõlmanud sadu tuhandeid lapsi. Eranditult kõik need uuringud on näidanud, et MMR-vaktsiin ja autism pole seotud. Kuid 12 lapse peal tehtud valeuuringu tulemus ringleb ikka. 

(Allikas: CNN)