Vanemad alahindavad rängalt vaktsineerimise vajalikkust

Vanemad alahindavad rängalt vaktsineerimise vajalikkust

21. Aug 2018, 13:04 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapsi vaktsineeritakse Eestis vanemate nõusolekul, üha sagedamini seda aga ei anta. Miks see nii on?

"Kui rääkida lastevanemate hoiakutest, siis kõige rohkem keeldumise põhjusi on seotud hirmudega, et vaktsiinid on kahtlased, neil on kõrvaltoimeid, need on ohtlikumad kui haigus ise," märkis Tallinna Koolitervishoiu SA juhatuse liige Valentina Hazinskaja ajalehele Postimees. Arvatakse, et vaktsiinid sisaldavad ohtlikke aineid, kutsuvad esile autismi või muid raskeid haigusi. Suur osa keeldujatest on veendunud, et tema laps ei haigestu niikuinii, sest nende haiguste levik on minimaalne – milleks siis koormata lapse immuunsüsteemi.

Ka terviseameti nakkushaiguste osakonna peaspetsialist Irina Filippova tõi vaktsineerimisest keeldumise kaaluka tegurina esile nakkushaiguste ohu alahindamise. "Näiteks et gripp on kerge haigus; B-viirushepatiiti nakatumise tõenäosus on olematu; difteeriat enam ei ole. Leetritesse ja punetistesse, mida peetakse vääralt kergeteks haigusteks, ja läkaköhasse tasub haigestuda, et omandada eluaegne immuunsus," loetles ta.

Viimsi perearstikeskuse perearsti Krista Kaarlõpi sõnul kardetakse, et vaktsineerimine nõrgestab lapse niigi nõrka organismi, immuunsüsteemi ja muudab lapse teistele haigustele vastuvõtlikumaks. 

Kas neil hirmudel on alust?

"Kui laps sünnib, puutub ta esimesel elupäeval kokku miljonite mikroobidega, kusjuures üks mikroob mõjutab lapse immuunsüsteemi umbes 200–6000 valguosakese ehk antigeeniga. Kõikides riigi vaktsineerimiskava vaktsiinides on kokku ainult 130–150 valguosakest, seega on alusetu arvata, et lapse immuunsüsteemile on vaktsiinid koormavad," rääkis Kaarlõp.

Korduvad suuremahulised uuringud on kinnitanud, et autismi teke pole vaktsineerimisega seotud. Vaktsineerimisel esineb küll kõrvaltoimeid, kuid üksikute kõrvaltoimete mõju pole mõõdetav kahjuga, mida võiks tekitada vaktsiinvälditav haigus. Kõige raskem vaktsineerimise kõrvaltoime on eluohtlik allergiline reaktsioon, mis tekib vaid ühel inimesel miljonist ning mis on väga hästi ravitav adrenaliinisüstiga.

Vaktsiinvälditavad haigused on ühiskonnast kadunud vaktsineerimise tõttu, kuid kui karjaimmuunsus langeb, naasevad ka haigused. Näiteks on vaktsineerimisest hoidumiste tõttu tänavu esimese poolaastaga on WHO Euroopa regioonis leetritesse nakatunud üle 41 000 inimese. Surmajuhtumeid on registreeritud 37.

 

Kas Sina pelgad vaktsineerimist? Mis vaktsineerimise juures Sind hirmutab?