Vaata, kuidas vaktsineerimine on mõjutanud leetrite levikut Eestis

Vaata, kuidas vaktsineerimine on mõjutanud leetrite levikut Eestis

27. Apr 2018, 13:39 Emmede Klubi Emmede Klubi

Käimasoleva Euroopa vaktsineerimisnädala raames jagab Terviseamet graafikut, kust on näha, kuidas vaktsineerimine leetrid Eestist sisuliselt elimineerinud on. 

Saaremaal kinnitati sel nädalal veel kahe inimese haigestumine leetritesse. Haigestusid üle 40-aastane mees ja üle 50-aastane naine, kelle haigestumine ei ole seotud reisimisega ja kelle vaktsineerimisstaatus on teadmata. Kokku on sel aastal on Eestis ametlikult kinnitatud 6 leetritesse haigestumist, neist neli Saaremaal ja kaks Harjumaal. Eelmisel, 2017. aastal registreeriti Eestis üks reisilt kaasa toodud leetrite haigusjuht.

Euroopas kokku registreeriti mullu leetreid 14 600 korral, vahendab ECDC. 37 inimest surid. Leetritesse nakatunud inimesed olid suures enamuses vaktsineerimata. Leetrite naasmine Euroopasse on tingitud vaktsineerimisvastasest liikumisest. 

Leetrite esmasteks haigusnähtudeks on palaviku tõus, halb enesetunne, köha, nohu, silma sidekesta põletik ja valgusekartus. Mõne päeva pärast ilmub nahale iseloomulik lööve, mis algab kõrvade tagant ning levib edasi näole ja kaelale ning hiljem ülejäänud kehale. Leetritesse haigestunu on nakkusohtlik 4–5 päeva enne ja kuni 5 päeva pärast lööbe teket. Haiguse peiteaeg on kuni 21 päeva. Haigusel spetsiifilist ravi ei ole, leevendatakse vaid sümptomeid.

Leetrite viiruse leviku tõkestamiseks ja uute võimalike juhtude ennetamiseks palub terviseamet leetritele viitavate haigusnähtude ilmnemisel võtta viivitamatult ühendust oma perearstiga.

Eestis vaktsineeritakse kõiki lapsi vastavalt vaktsineerimiskavale kahe MMR (leetrid, mumps ja punetised) vaktsiinidoosiga vanuses 1 ja 13 eluaastat. Kui laps on mingil põhjusel jäänud seni vaktsineerimata, võib alati pöörduda vaktsineerimisealaseks nõustamiseks perearsti või koolitervishoiuteenuse osutaja poole. Laste vaktsineerimine on tasuta.

Täiskasvanutel, kes ei ole leetreid põdenud ja kes ei ole vaktsineeritud või ei oma andmeid oma vaktsineerimise kohta,  soovitatakse lasta end vaktsineerida kahe MMR (leetrid-punetised-mumps) vaktsiinidoosiga. Kahe vaktsineerimise vaheline aeg peaks olema vähemalt üks kuu. Neil täiskasvanuil, kes teavad kindlalt, et nad on aastaid tagasi vaktsineeritud leetrite ühe doosiga, tuleks uuendada kaitset leetrite suhtes ühe täiendava vaktsiinidoosiga. Vaktsineerimiseks pöördu oma perearsti poole või vaktsineerimiskabinetti. Täiskasvanutel tuleb leetrite vastase vaktsineerimise eest ise tasuda.

 

Kas Sina tead, kas ja mitme doosiga oled leetrite vastu vaktsineeritud?