Vaikse ookeani saareriiki Samoad tabas äsjamöödunud 2019. aastal leetriepideemia, mille tõttu kuulutati kuueks nädalaks välja riiklik hädaolukord.
Epideemia sai alguse 16. oktoobril, mil üks reisija tõi New Zealandilt kaasa leetriviiruse. 19. novembriks oli nakatunud lapsi nii palju, et Samoa valitsus kuulutas välja hädaolukorra, millega sulgeti koolid ja piirati muid laste kogunemisi.
Samoa riigis elab umbes 200 000 inimest, kellest ligi kolm protsenti, umbes 5600 inimest nakatusid leetritesse. Elu kaotas 81 inimest, enamik neist beebid ja väikelapsed.
Epideemia põhjustas madal vaktsiiniga hõlmatuse tase riigis. Samoa inimesed olid aasta aega hoidnud oma beebide MMR-vaktsiiniga vaktsineerimisest, sest 2018. aastal surid vaktsiinisüsti saamise järgselt kaks last. Esialgu arvati, et süüdi on vaktsiin. Uurimise käigus selgus siiski, et lapsed surid vea teinud haiglaõe tõttu, kes segas vaktsiini kogemata vee asemel lihaste lõdvestajaga.
Sellegipoolest levisid vaktsineerimise vastased vandenõuteooriad juhtunu tõttu eriti hoogsalt ja vanemad loobusid oma beebide vaktsineerimisest. MMR-vaktsiini vastase valeinfo levitamise eesvedajaks sai Edwin Tamases. Mees jagas oma Facebooki lehel valeinfot, et leetreid saab ravida C-vitamiini ja papaialehe ekstraktiga. Ta väitis, et vaktsineerimine on kuritegu rahva suhtes. Valeinfo levitamise läbi kümnete laste surmaga lõppenud epideemia esile kutsunud mees vahistati.
Samoa valitsus sai aga epideemiaga suhteliselt hästi hakkama: leetrite vastu vaktsineerimine muudeti koheselt kõigile kohustuslikuks, vaktsineerimata inimesed pidid oma koduukse ette punase lipu lehvitama ning 5. ja 6. detsembril käisid meedikud läbi kõik punaste lippudega kodud ja vaktsineerisid ära kõik selleks sobivad inimesed. Appi tõttasid lisaks arstidele ja paljudele riigiametnikele ka naaberriikide meedikud.
Tänaseks on 95% elanikkonnast nõuetekohaselt vaktsineeritud ja riiklik hädaolukord lõpetati.
(Allikas: IFL Science)