Väikelapse imetamisel on negatiivseid kõrvalmõjusid? Spetsialistid kommenteerivad!

Väikelapse imetamisel on negatiivseid kõrvalmõjusid? Spetsialistid kommenteerivad!

05. Sep 2016, 14:11 Emmede Klubi Emmede Klubi

Üle-eelmisel nädalal kirjutas tuntud ajakirja Pere & Kodu blogija Nelladella, et kuigi lapse imetamine on tervisele kasulik ja väga soositud, võivad sellega pärast lapse aastaseks saamist mõnikord kaasneda ka miinused - kaaries ja kehvveresus (Emmede Klubi jagas Nelladella mõtteid SIIN).

Sellised väited tekitasid aga suurt pahameelt mõnedes imetamisnõustajates ja paljudes radikaalselt imetamist pooldavates emades, kes jätsid ajakirja Facebooki leheküljele ka hulgaliselt ärritatud kirju ja kommentaare. Pere & Kodu küsis kommentaarid ka hambaarstide liidult ja perearstilt.

Eesti Hambaarstide Liidu president Marek Vink kommenteerib:

Hambaarstid ei väida, et rinnaga toitmine on kahjulik. Vastupidi, imetamine on igati loomulik ja näo-lõualuu normaalseks arenguks hädavajalik. Kuid suurema lapse janu tuleb kustutada puhta veega, sest see puhastab ka suuõõnt.

Üle 1-aasta vanuse lapse öine sage imetamine kahjustab lapse hambaid, sest suhkrurikas rinnapiim jääb süljeerituse puudumise tõttu hammastega kontakti terveks ööks. Tagajärjeks on kaariesehaigus kuni ühel hetkel märkame suus vaid mustavaid hambakönte. Igal aastal on mõni rinnapiima "pimeusklik" ema sunnitud oma väikelapse tooma üldnarkoosis hambaravile.

Seega imetamine on igati kasulik, kuid väikelaps peaks sööma regulaarsetel aegadel, söögiaegade vahele peavad jääma pausid ning öösel ei tohiks süüa. Söögi alla kuulub ka rinnapiim.

Lastearst Tiia Voor:

Rinnapiim on imikule parim toit, sest selles on olemas peaaegu kõik imiku kasvamiseks vajalikud ained. Kuid rinnapiimas jääb vajaka:

  • K-vitamiinist, mistõttu manustatakse seda pärast sündi lapsele;
  • D-vitamiinist, mistõttu seda antakse juurde kahel esimesel eluaastal;
  • Rauast, mistõttu kui liha lülitamine menüüsse hilineb või üle aastane laps sööb peamiselt vaid rinnapiima, on oht rauapuudusest tingitud kehvveresuse ehk aneemia tekkeks. Rinnapiim iseenesest ei takista raua imendumist, kui aga laps saab palju rinnapiima, siis jääb lisatoidu kogus väheseks, ja võib tekkida rauapuudus. Üle aastase lapse päevane joodav piimakogus, olgu siis selleks rinnapiim, poepiim või piimasegu, ei tohiks ületada 500–600 ml.


(Allikas: Pere & Kodu veebiportaal)


Imeta last julgelt ka teisel eluaastal, nagu soovitab Maailma Terviseorganisatsioon! Jälgi vaid, et rinnapiima tarbimine ei pärsiks lapsel muu toidu söömist, ning toituge regulaarselt, peske hoolsalt hambaid ja külastage regulaarselt nii pere- kui ka hambaarsti, kes hoiavad lapse tervise heakorral silma peal.