Väikelapse maiustused olgu kvaliteetset sorti

Väikelapse maiustused olgu kvaliteetset sorti

05. Apr 2016, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tegeluskeskuses Mõmmila treeneri ning toitumisspetsialistina töötav Liina Davõdova nõustab igapäevaselt beebide ja väikelaste emasid laste toitmise alal. Emmede Klubi palus Liinal jagada mõningaid olulisi küsimusi, mida Eesti emad tema käest küsinud on, ning muidugi neile ka vastused anda.

Küsimus: "Kui vanale lapsele võib anda pidupäeva puhul kommi limpsata ja mis sorti kommid on tervisele ohutuimad?"

Vastus: "Alla aastasele lapsele ei tohiks anda mitte mingeid kunstlikke lisaaineid (sh magusaineid) sisaldavaid toite, komme ega muid maiustusi (sh halvaa, mesi, kakao, šokolaad, magustatud veed, karastusjoogid, mahlajoogid, energiajoogid).

Laps ei vaja magusat. Talle vajalikud süsivesikud peaks ta kätte saama tavatoidust.

Tegelikus elus ei jõua lapsevanemad aga kuigi pikalt lapse eest peitust mängida. Laps hakkab üsna pea huvi tundma selle toidu vastu, mida lapsevanem sööb. Kui kodus või mujal, kus lapsega koos käiakse, maiustatakse, huvitub sellest ka laps.

Kuigi laps magusat ei vaja, ei tee n-ö pidupäeval maiustamine üle aastasele lapsele hea hambahügieeni korral ka kurja. Kuid lapsele tuleb pakkuda vaid kvaliteetseid maiustusi. 

Kindlasti tuleb maiustuste ostmisel jälgida tooteetikette. Lapse suhu jõudev maiustus peaks olema lisaainetest vaba. Paljud lastele turundatavad kommid jm sisaldavad e-aineid, mis on koguni ohtlik. Teatud toodetele on lausa seadusest tuleneva kohustuse tõttu peale kirjutatud, et nende tarbimine võib tekitada aktiivsus- ja tähelepanuhäiret või muid tähepanu/keskendumisvõime häireid. Neid maiustusi tuleb kindlasti vältida.

Tegelikult piisab magusaisu taltsutamiseks ka puuviljadest. Hea valik on ka kuivatatud puuviljadest tehtud batoonid, milles pole lisatud suhkruid."


Kui vanale lapsele hakkasid Sina maiustusi lubama? Millised maiustused on lubatud, mis aga keelatud?

Mirjam Mirjam 11. Apr 2016, 10:49

Minu vanem tütar sai oma esimese kommi kolmesena ja siiani ei ole tegelikult kommid meie peres au sees. Sööme tumedat šokolaadi, puuvilju ja magustatud jogurteid/kohupiimasid ning jäätist. Maiustamine toimub eranditult ainult pärast sööki (puuviljad muidugi vahepalaks ka). 😀

07. Apr 2016, 09:06

Minu laps on 1a5k ja on saanud ka juba kommi. Kooki saab samuti, sest kuidas keelan kui iee isuga söön. Aga igapäevaselt saab kas kuivatatud ananassi või kohupiima ja selliseid magusaid asju. Kookidest eelistan muidugi tavaliselt ka enda valmistatud asju.