Toeta väikese Dilara südameoperatsiooni!

Toeta väikese Dilara südameoperatsiooni!

28. Nov 2019, 14:54 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kolmeaastane Dilara on sündinud väikelaste seas harvaesineva raske rütmihäirega, mis võib panna ta südame tundideks pekslema rohkem kui 260 lööki minutis. Eluohtliku olukorra päästikuks on näiteks viirusse nakatumine. Dilara päästaks ohtlikust olukorrast keeruline ja kallis südameoperatsioon Rootsis.

„Sedasi elada ei ole lihtne. Ta on nagu liikuv pomm,“ ütleb Dilara ema Gerli.

Dilara kaasasündinud südamehaigust ei tuvastatud esimese eluaasta jookul. Ema häiris, et laps nõrgus hooti higist. „Dilara magas teki all, tuba oli suhteliselt jahe, aga siis äkki oli ta ligumärg, nii et juuksed peas tilkusid,“ meenutab ema, kes juhtis sellele perearsti tähelepanu igakuiselt, kuid tohtri sõnul olla normaalne, et osad lapsed higistavadki rohkem.

Kui Dilara oli 11-kuune, jäi ta äkki haigeks. Laps oli väga nõrk ja loid. Esiti kahtlustati viirust. Järgmisel hommikul ei jaksanud pisitüdruk end isegi voodis keerata, ainult ta silmalaud pilkusid õrnalt peas. Ta oksendas.

Ema viis lapse EMOsse. Tüdruku süda lõi nii kiiresti, et seda praktiliselt ei olnud võimalik lugeda – rohkem kui 260 lööki minutis. Öeldi, et lapsel on tõsised südame rütmihäired ning täiskasvanu süda sellist koormust vastu ei peaks. Kui süda tunde sel moel taob, koormab see organismi äärmuslikult ja röövib kõik jõuvarud.

Dilara saadeti kohe Tartusse, kus leiti, et tal on atrioventrikulaarühenduse paroksüsmaalne tahhükardia ja siinussõlme nõrkuse sündroom. Arstid otsustasid koheselt opereerida, kuid operatsioon ei andnud oodatud tulemust ja tüdruk pidi hakkama tarvitama kangeid ravimeid. Teine südameoperatsioon tehti Dilarale 2018. aasta novembris. Seegi kord ebaõnnestunult.

Ema hakkas uurima võimalusi raviks välismaal. Rootsis sarnaste juhtumitega tegeleva kirurgiga ühendudes sai ta teada, et Dilarat oleks võimalik seal aidata - neid on saatnud samasuguste haiguslugude puhul edu ja neil on olemas pikaajaline kogemus. Kubemearterite kaudu sooritatava operatsiooni käigus peaks töötlema südant rakupõhiselt – kõrvetama või külmutama kohad, kus rütmihäired tekivad.

Edukas operatsioon aitaks tüdrukul vabaneda rütmihäiretest ja tugevatest ravimitest, mida praegu tuleb võtta kaks korda päevas ja mis kahjustavad maksa ja neere.

Kolme lapse üksikemana pole aga Gerlil võimalik ravi eest Rootsis ise tasuda. Operatsioon ja haiglas viibimine maksaksid 11 000 eurot ning 8000 eurot on vaja deposiidiks. 

Dilara peres on veel kaks toredat last, keda kasvatab ema üksi. Kahjuks ei ole tal operatsiooniks raha mitte kusagilt võtta. Dilara raviks aitab perel raha koguda heategevusorganisatsioon Naerata Ometi. 

Anneta SMSi teel:
SMS numbrile 13013, märksõnaga Naerata Dilara, annetad 1,6 EUR
SMS numbrile 13017, märksõnaga Naerata Dilara, annetad 3,2 EUR

Anneta pangakonto kaudu:
Swedbank EE672200221046387155
SEB EE101010220101993019
LHV EE167700771002598797
Pocopay EE679999000010241983

Saaja: Naerata Ometi MTÜ
Selgitus: Dilara toetuseks (et saada tagasi annetuselt tulumaks, lisa isiku- või registrikood)

Anneta Pangalingi kauduNaerata Ometi koduleheküljel.