Terviseamet hoiatab leetrite laiema leviku eest

Terviseamet hoiatab leetrite laiema leviku eest

30. Dec 2019, 13:55 Emmede Klubi Emmede Klubi

Reedel kinnitati Tallinnas selle aasta 27. leetrijuhtum, haigestunuks oli haiguse tõttu haiglaravi vajanud Ukraina kodanik. 

Selle aasta 30. detsembri seisuga on Eestis registreeritud 27 leetrite haigusjuhtu. Kümnel korral toimus nakatumine teistes riikides – kuuel korral Ukrainas ning ühel korral Venemaal, Egiptuses, Sri Lankal ja Araabia Ühendemiraatides. 

24 haigusjuhtu on registreeritud Harjumaal, kaks Tartumaal ja üks Pärnumaal. Haigestunute vanus oli 0 kuni 57 eluaastat, leetritesse on 2019. aastal haigestunud 5 last vanuses 0 kuni 11 eluaastat. 

Terviseameti põhja regiooni juhi Ester Öpiku sõnul näitab statistika, et leetreid tuuakse välisriikidest Eestisse pidevalt, mistõttu on olemas ka oht suurema puhangu tekkeks.

Eestis on hetkel leetrite vastu kaitsva MMR-vaktsiiniga vaktsineeritud laste osakaal alla 93 protsendi. Maailma terviseorganisatsiooni ehk WHO hinnangul on ühiskond suuremate puhangute eest kaitstud aga juhul, kui vaktsineerituse tase on vähemalt 95 protsenti. „Nii praegune vaktsineerituse tase kui teiste riikide epidemioloogiline olukord on loonud tingimused, kus leetrite puhangud Eestis on võimalikud ja ka tõenäolised,“ sõnas Öpik.

Leetrid on väga nakkav haigus ning viiruse levikut saab piiritleda haigete varajase väljaselgitamisega, nende isoleerimise ja raviga. Oluline on kõikide lähikontaktsete väljaselgitamine, jälgimine inkubatsiooniperioodi jooksul ja vajadusel vaktsineerimine.

Leetrite esmasteks haigusnähtudeks on palaviku tõus, halb enesetunne, köha, nohu, silma sidekesta põletik ja valgusekartus. Mõne päeva pärast ilmub nahale iseloomulik lööve, mis algab kõrvade tagant ning levib edasi näole ja kaelale ning hiljem ülejäänud kehale. Leetritesse haigestunu on nakkusohtlik 4–5 päeva enne ja kuni 5 päeva pärast lööbe teket. Haiguse peiteaeg on kuni 21 päeva. Haigusel spetsiifilist ravi ei ole, leevendatakse vaid sümptomeid.

Rasedal on leetritesse haigestumisel immuunpuudulikkuse tõttu kõrgendatud risk raskekujulise haigusvormi tekkimiseks. Leetrid võivad lapseootel naisel põhjustada iseeneslikku aborti, loote enneaegset sündi või alakaalu.

Maailma terviseorganisatsiooni WHO andmetel on alates selle aasta algusest nakatunud Euroopas leetritesse enam kui 101 000 inimest.