Tee ise: Lihtsatest vahenditest voolimismass

Tee ise: Lihtsatest vahenditest voolimismass

17. Oct 2017, 16:35 Britt, Emmede Klubi toimetus Britt, Emmede Klubi toimetus

Meie kodus juhtus ükspäev selline kahetsusväärne lugu, et lapsed tarisid lauale kokku kõik oma erinevad voolimismassiga kasutamiseks mõeldud mänguasjad aga kuulsat Play D'Oh savi potsikutest välja võttes avastasime, et kõik oli kuivanud.

Ma olen küll kuskilt lugenud õpetusi nende uuesti kasutuskõlblikuks muutmiseks aga lastega on see häda, et neil on ju vaja kõike kohe. Sealhulgas ka ühel eriti pisikesel, kes just sel hetkel süüa nõudis, mis tähendas, et prioriteetide seadmisel oli ta igasugustest savipotsikutest eespool. Selleks ajaks, kui ma ükskord jõudsin selleni, et neid potsikuid päästa (nii veerand tundi hiljem näiteks), olid abivalmis pisikesed käekesed nad juba prügikasti lennutanud. Ühesõnaga jäime hetkega voolimismassituks.

Paar õhtut hiljem, mil lapsed õndsalt magasid ja abikaasa oli läinud jalgpalli vaatama, tulid mulle potsikud taaskord meelde. Ja ühtlasi ka see, et esimese lapse beebiajal vihtusin ma neid ju üsna hoolsalt ise teha. 

Mõeldud-tehtud. Tuletasin vana retsepti meelde, kogusin asjad kokku ja asusin tegutsema. Sees oli kohe tunne, et järgmisel päeval võib nendest veel kasu olla (kusjuures oligi, lapsed ärkasid haigetena ja just haigena hindavad nad käelisi tegevusi kohe eriti!).

Oma retsepti otsustasin veidikene kohendada (ilmselgelt katseeksitusmeetodil, sest kes see siis esimesel korral kohe õigesti teha oskab - mitte mina) ja leidsin, et ehk oleks vahva ka natukene temaatikat lisada. Otsustasin teha sügishõngulised voolimismassipallikesed. Seda siis värvivaliku kui ka lõhna osas.

Ja kuna minu lapsi lõbustas see täpselt nii kaua, kui see võimalik oli*, siis jagan retsepti ka teiega.

Nelja pallikese jaoks läheb vaja:

- 300g jahu
- 160ml sooja vett
- 6spl soola
- 2spl toiduõli
- värvaineid (kas toiduvärve või looduslikke variante nagu nt. peedimahl, mustikamahl jne)

Soovi korral: kaneeli ja erinevaid vürtse

Valmistamine ise on täpselt sama lihtne nagu koostisainete nimekiri! Sega kokku jahu, sool ja toiduõli ning jaga seejärel nelja erinevasse kaussi.

Jaga nelja erinevasse klaasi/anumasse ka soe vesi ning lisa värvained (vedelikuga segades on tulemus ühtlasem kui hiljem lisades).

Kalla igasse kaussi, mis sisaldab jahusegu, ka vedelik ning lisa soovi korral jahvatatud kaneeli, nelki, aniisi. Kõike, mis sinu jaoks sügis-talvise perioodiga seostub.

Sega hoolikalt puulusikaga kuni taignast hakkab moodustama pall. Seejärel sõtku taigent edasi oma kätega. Vajadusel lisa veidi jahu ent tee seda 1tl kaupa. Ideaalse konsistentsiga voolimismass ei kleepu käte külge aga on siiski parajalt elastne. Ürita lähtuda sellest, et taignast peaks olema võimalik piparkoogi-või küpsisevormiga kujundeid välja lõigata. Kui taigen käte külge ei jää aga arvad, et vormi külge jääks kinni, siis lisa veel veidi jahu. Ent kui taigna kätevahel venitamine on võimatu, siis oled juba jahuga liialdanud. See ongi see osa, mida ma enda retseptis kohendasin. Varasemalt kasutasin ma 75g jahu asemel (palli kohta) 85g ja see muutis pallid liialt kõvaks.

Ja ongi valmis! Kui voolimismass kasutusel pole, siis säilita seda õhukindlas kohas. 

Mina läksin hommikul veel otsima värvilisi sügislehti, millega massi sisse jäljendeid teha ja muid sügisesi aksessuaare. Ütleme niiviisi, et tegu oli hitiga!

20170927163946-79360.jpg

20170927164038-10508.jpg

* Kahjuks pole tegu voolimismassiga, mis kaua säiliks. Kasutada saab seda vaid mõnel mängimiskorral.