Täid ei ole lasteaias haruldus

Täid ei ole lasteaias haruldus

06. Sep 2013, 07:58 Emmede Klubi Emmede Klubi

Täid on lasteaias üsna tavaline nähtus. Lapsed suhtlevad üksteisega tihedalt ja täid satuvad ühest peast teise üsna lihtsalt. 

Lastearst Gerda Lielause sõnul on täid kõige levinumad 3-12 aastaste tüdrukute seas.

Täid ise ei lenda. Nad liiguvad edukalt juustest juustesse - kas lastevahelise otsekontakti kaudu või üksteisele näiteks juuksekammi või mütsi laenates. 

Lasteaed on soodustav keskkond mitmetele parasiitidele, sest lapsed kasutavad tihti samu käterätikuid, vahetavad omavahel asju või on lihtsalt üksteisele väga lähedal. 

Loomulikult ei ole mitte igal lapse täid, aga uue õppeaasta alguses kerkivad need probleemid paljudes kodudes. 

Lisaks meeldivad täidele nõrgestatud organismid - seega levivad nad üsna tihti kohe sügisel, mil paljud lapsed alles lasteaiaga harjuvad ja nende immuunsüsteem on vastuvõtlikum.

Täisid on tihti keeruline varakult avastada, sest lapsed ei kipu nende üle kurtma. Kui laps ütleb, et ta pea sügeleb, võib see tähendada, et tal on täid. Neid ei ole väga kerge märgata, sest nad liiguvad juustes kiirusega 23cm/minutis. 

Täid ei ole ohtlikud ja ei kanna endaga haiguseid kaasa, aga nad on nakkavad, põhjustavad sügelust, ärritust, lööbeid ja mõnel isegi põletikku. 
Seetõttu, kui sa märkad mõningaid järgnevatest märkidest, reageeri koheselt:  

Pidev peanaha sügelus.

Punetus, paistetud, naha "vesisus".

Väikesed valged täpid juuksejuurtel - täi munad ehk tingud, millest on keeruline lahti saada. Nendele meeldib kõõm.

Täide nägemine. 

Pea meeles, et kui su laps käib lasteaias ja sa märkad täisid, on vajalik koheselt ka õpetajaid ja teisi lapsevanemaid informeerida. 

Edu võitlusel soovimatute külalistega!

Emmede Klubi