Sügisene haiguste periood toob kaasa laste ravimimürgistused ja katkised kraadiklaasid

Sügisene haiguste periood toob kaasa laste ravimimürgistused ja katkised kraadiklaasid

22. Oct 2018, 13:54 Emmede Klubi Emmede Klubi

Oktoobrikuus on terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliinile ravimimürgistuse tõttu helistatud enam kui 40 korral. Rohkem kui pooltel juhtudel oli kannatanuks alla kolmeaastane laps. Üheksal korral tuli ravimimürgistuse saanud laps toimetada haiglasse.

Väikelapsed on saanud kätte ja tarbinud erinevaid tablette, tinktuure ja salve. Samuti on väsinud lapsevanem tähelepanematusest lapsele andnud vale ravimit või eksinud annustamisega.

Terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oderi sõnul suureneb just sügiseti ravimitega seotud mürgistusjuhtude temaatika. „Sügisel on inimesed rohkem kodus ning oktoobris hakatakse aina enam haigestuma ülemiste hingamisteede haigustesse. Ilmselt seetõttu jäetakse ravimid ka kergekäelisemalt lauale või kapi peale. Sealt pole lapsel neid kuigi raske kätte saada,“ ütles Oder.

Samuti antakse viirusperioodil enam kui muidu teada purunenud vanamoodsatest kraadiklaasidest. Septembris oli selliseid juhtumeid viis, oktoobri kahe esimese nädalaga juba neli.

„On oluline meeles pidada, et purunenud elavhõbeda kraadiklaasi koristamisel ei kasutataks tolmuimejat, sest see tuleks seejärel ära visata,“ ütles Mare Oder. Elavhõbe ei imendu seedetraktist ega naha kaudu, küll aga on ohtlikud tema aurud. Seda eriti juhul, kui soojas tolmuimeja trumlis neid igal kasutuskorral mööda elamist veel väga pikka aega laiali puhutakse. Mida teha, kui elavhõbeda termomeeter puruneb, loe SIIT

„Kutsume inimesi üles ravimeid hoolikalt hoiustama ning vahetama oma elavhõbeda-põhised termomeetrid uute ja ohutumate vastu,“ sõnas Oder.

Terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliinile saab helistada ööpäevaringselt mistahes ägeda mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korra. Kõne on tavatariifiga ning anonüümne. Infoliinil 16662 töötavad pikaajalise erakorralise meditsiini kogemusega spetsialistid, kes vastavad telefonile nii eesti kui vene keeles ning kes oskavad mürgistuse puhul leida kiiresti kõige sobivama tegutsemisskeemi.

(Allikas: Terviseamet)

 

Kas sügisene viirushaiguste laviin on Sinu perre juba jõudnud?