Sotsiaalministeeriumi kampaania „Kasvage koos“ kutsub isasid vanemapuhkust kasutama

Sotsiaalministeeriumi kampaania „Kasvage koos“ kutsub isasid vanemapuhkust kasutama

04. Dec 2017, 14:15 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vaid üheksa protsenti Eesti vanemahüvitise saajatest on praegu isad. Et kutsuda isasid üles oma lastega rohkem aega veetma, sealhulgas võtma osa vanemapuhkusest, on Sotsiaalministeerium alustanud reklaamikampaaniat "Kasvage koos". 

„Eesti mehed kasutavad vanemapuhkust praegu veel harva, kuigi isade osalemine laste kasvatamisel toetab paremaid peresuhteid. Vanemapuhkust kasutav isa suurendab ema turvatunnet nii tööturul kui peresuhetes, andes seeläbi julguse saada veel lapsi,“ ütles sotsiaalkaitseminister Kaia Iva. „Isadel on tihti raske ette kujutada, et nad jääksid mõneks ajaks koduseks ja tööst eemale. Aga tasub ikka järele proovida, algatuseks näiteks lühemaks perioodiks – isad on öelnud, et ka kuu või paar vanemapuhkust on hindamatu kogemus.“

Isade suuremal osalusel laste kasvatamisel on mitmeid positiivseid mõjusid naistele, meestele ja eelkõige lastele. Näiteks selgus OECD 2013. aasta uuringust, et mida rohkem osalevad isad lapse sünni järel tema hooldamises, seda suurem on isade kiindumus oma lastesse ja ka edasine osalemine lapse elus, sealhulgas lapse ülalpidamises. Suurem seotus oma lastega mõjutab omakorda positiivselt meeste tervist ja vähendab nii isade kui laste riskikäitumist.

Eurostati statistika näitab, et Euroopa Liidus sünnib ühe naise kohta rohkem lapsi just Skandinaavia riikides, kus valitseb suurem sugudevaheline võrdsus ja mehed on laste kasvatamisse rohkem kaasatud.

Eesti peredele annavad tulevikus rohkem paindlikkust vanemapuhkuse jagamisel praegu Riigikogu menetluses olevad muudatused. „Loodetavasti võtab Riigikogu juba lähinädalatel vastu seadusemuudatused, mis muudavad vanemahüvitise kasutamise paindlikumaks ka isade jaoks ja annavad isadele tulevikus senise 10 päeva asemel terve kuu pikkuse tasustatud isapuhkuse. Kuid esmatähtis on ikka meeste endi soov vanemapuhkusest osa võtta ja naistele turvatunnet pakkuda. Loodame kampaaniaga inspireerida nii isasid, kes seni ise vanemapuhkusele jäämist kaalunud ei ole, kui ka emasid – mehed saavad lastega kodus väga hästi hakkama,“ lisas Iva.

Sotsiaalkampaania kestab kuni 15. detsembrini ning läheb ministeeriumile maksma ligi 100 000 eurot, vahendab PostimeesKampaania jooksul jutustavad mitmed Eesti isad ja lapsed meedias, sh Emmede Klubis, oma kooskasvamise loo. Need lood ning palju infot ja kasulikke nõuandeid isa- ja vanemapuhkuse kohta on koondatud veebilehele www.papsigakodus.ee.


Kas Sina või Sinu partner on vanemapuhkust kasutanud isa? Jagage oma kogemust!