Söögiga pirtsutamine tuleneb vanemate ärevusest

Söögiga pirtsutamine tuleneb vanemate ärevusest

24. Feb 2016, 12:11 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lasteaiaealised lapsed on toidu valmisel pirtsakamad, kui nende vanematel esines raseduse ajal või varases lapseeas depressiooni või ärevust, kirjutab Foxnews.com.

Hollandis läbi viidud uurimuse eestvedaja Lisanne de Barse ütleb, et paljudes peredes on söömine ja mittesöömine suureks probleemiks. “On ka tõendeid, et vähesest söömisest võivad tuleneda teised terviseprobleemid,” selgitab ta probleemi tähtsust. Praeguseks on närbide sööjate tervisehädadena märgitud ära kõhukinnisus, kaaluprobleemid ning ka käitumisprobleemid.

De Barse sõnab, et pole kindel mis täpselt toiduga pirtsutamise põhjuseks on. Seni teati, et vanemate ärevus on sellega seotud, kuid uuringutest ei tulnud välja, kas lapsevanemate ärevus põhjustab söömisprobleeme või tekitab pidev kemplemine toidu ümber vanemates ärevust.

Uuringu käigus küsitleti pea 5000 ema ja isa, kes vastasid küsimustikule raseduse ajal ning siis, kui laps oli kolm aastat vana. Samuti kirjeldasid nad oma lapse toitumisharjumusi nii kolme kui ka nelja aastaselt. Välja joonistus selge seos, kuidas vanemate ärevus laste söömisharjumusi mõjutab, kusjuures mõjukaks teguriks olid juba vähese ärevuse sümptomid.

“Seos tekkis nii ema kui ka isa vaimse seisundiga,” selgitab de Barse. Kuna küsimustikule vastasid vanemad juba raseduse ajal sai välistada võimaluse, et laste käitumine on ärevuse põhjuseks.

De Barse sõnul peaks vanemad ärevuse ja depressiooni korral abi otsima, et see ei mõjutaks nende laste ülejäänud elukäiku.