Raske lahutus võib rikkuda lapse immuunsüsteemi

Raske lahutus võib rikkuda lapse immuunsüsteemi

06. Jun 2017, 17:37 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lastest, kelle ema ja isa saavad pärast lahkuminekut normaalselt läbi, kasvavad parema tervisega täiskasvanud. Need inimesed, kelle vanemad lähevad lahku suure tüliga, võivad aga veel täiskasvuna kolm korda nõrgema tervisega olla!

Kõik teavad, et vanemate keerukas lahutus mõjub raskelt ka lastele ning laste tunnete säästmise nimel võiksid ema ja isa suuta üksteisega tsiviliseeritult suhelda. Hiljutine USA-s läbi viidud uuring illustreerib, kui laastav efekt raskel lahkuminekul lastele tegelikult on.

Uuringus pandi 201 tervet täiskasvanut karantiini, kus neile manustati nn külmetushaigust põhjustavat viirust. Seejärel jälgiti neid viis päeva - kes jääb haigeks, kelle immuunsüsteem saab viiruste vastu võitlemisega hakkama? Selgus, et kolm korda suurema tõenäosusega haigestusid just lapsepõlves vanemate keeruka lahutuse üle elanud inimesed.

Ka varasemalt on leitud, et lahutatatud vanemate lastel on suurem astma ja südamehaiguste tekkerisk. Uurijad usuvad, et õnnetus perekonnas kasvamisest tulenev stress rikub lapse immuunsüsteemi. Sarnaselt kehvasti mõjuvad inimese tervisele ka muud lapseeas kogetud väga stressirikkad kogemused. 

Sõbralikult eri teid läinud vanemate lahutustel pole aga laste tervisele mingit efekti. Seega laste pärast õnnetus suhtes edasi kannatada pole mõtet - ka see stress kandub üle lastele ning mõjutab nende tervist negatiivselt.

Ema ja isa kui täiskasvanud inimesed saavad teadlikult vältida laste kuuldes tülitsemist ja üksteise kohta halvasti rääkimist ning suhelda omavahel teist lapsevanemat respekteerivas ja viisakas keeles.

(Allikas: Daily Mail)