Politsei alustas kriminaaluurimist: kas ema toitumine põhjustas lapsele tervisekahjustuse?

Politsei alustas kriminaaluurimist: kas ema toitumine põhjustas lapsele tervisekahjustuse?

18. Mar 2019, 10:24 Emmede Klubi Emmede Klubi

Politsei alustas kriminaalasja selgitamaks, miks on üheaastasel lapsel tekkinud tõsine tervisekahjustus. Arstid arvavad, et põhjus on toitainete ja vitamiinipuuduses, mis tuleneb veganlusest, kirjutab Eesti Ekspress. Seega arutatakse Eestis esimest korda, kas laps tuleks toitumisharjumuse tõttu vanematelt ära võtta.

Lastehaigla arstid tegid 16. jaanuaril politseile teate eluohtlikku seisundisse sattunud lapsest. Haiglasse jõudnud laps oli nii täbaras seisus, et teda ähvardab arengupeetus. Arstidele oli imik juba varasemast tuttav: ta viibis raskes seisundis haiglas ka mõni kuu varem. Tal olid krambid ning analüüsid näitasid tugevat toitainete ja vitamiini B12 puudust.

Tema ema, kellel oli juba mitu last, hakkas enne viimast rasedust veganiks. Ema ei usu, et lapse halb tervis on tingitud valest toitumisest, arstid aga arvavad seda. Väga ohtlik on lapsele see, kui vegan ema ei võta juba pikka aega ega ka rasedana B12 vitamiini, sest siis sünnib laps B12 varuta maksas. 

Lääne prefektuur algatas kriminaalasja paragrahvi järgi, mis käsitleb inimese ohtu asetamist. Juhtumiga tegelevad ka sotsiaal- ja lastekaitseametnikud. 

Samas ei soovi lastehaigla selle juhtumi valguses solvata tublisid veganperesid. Eesti Vegan Selts on aastaid selle nimel töötanud, et Eesti veganiteni jõuaks tõenduspõhine toitumisinfo ning soovitused tervislikuks vegantoitumiseks.