Pöidla imemine ja küünte närimine... vähendavad allergiariski!?

Pöidla imemine ja küünte närimine... vähendavad allergiariski!?

13. Jul 2016, 13:08 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kolm aastakümmet kestnud uuringu tulemused näitavad, et lastel, kes imevad pöialt või närivad küüsi, on tulevikus väiksem tõenäosus allergiate tekkeks.

Uuringus küsiti 5, 7, 9 ja 11 aastaste laste vanematelt nende järglaste küünte närimise ja pöidla imemise harjumuste kohta. Lastele tehti allergiatest 12- ja 32-aastasena. Selgus, et isegi kui võtta arvesse ka kõik teised allergiariski mõjutavad tegurid (pärilikkus, koduloomad, kas laps sai rinnapiima, kas tema vanemad suitsetasid), esines pöialt imenud või küüsi närinud lastel vähem allergiaid. Kusjuures allergiariski vähendas veelgi mõlema halva harjumuse olemasolu.

Varasemalt on leitud, et allergiaid esineb vähem ka neil lastel, kelle emad puhastasid lapse lutti oma suuga - tänapäeval tavapäraselt taunitav praktika.

Sellised uuringutulemused näitavad meile, et tänapäevane allergite rohkus on tõepoolest seotud liiga steriilse eluviisiga. Kui veel sajand tagasi oli inimkond kimpus hügieeni puudumisest tingitud haigustega, siis täna neid haiguseid läänemaailmas enam paljuski ei esine, kuid seisame silmitsi uute, liighügieenist tingitud haigustega. Nagu öeldakse - loodus tühja kohta ei salli.

See ei tähenda siiski, et peaksid oma last halbadele harjumustele suunama. Pöidla imemine võib anda märku psühholoogilistest probleemidest - näiteks lapse häiritud turvatundest. Ka võib pöial pika aja peale imemisest deformeeruda. Küünte närimine on aga ebaviisakas ja inetu. Samuti võivad mõlemad kombed tuua kaasa haigestumise mõnda muusse haigusse - näiteks kõhuviirusesse, sest viirused jõuavad kätelt suhu. Lapsega luti jagamine võib nakatada lapse väga noores eas kaariesesse, mis on kahjulik hammaste tervisele.

Pigem olgu see uudis väikeseks lohutuseks neile, kes on lapse halva harjumusega juba kimpus, ning meenutuseks meile kõigile, et liialdada ei tasu hügieeni ega hügieenitusega.

(Allikad: livescience, Emmede Klubi)

 

Kas Sinu lapsel on mõni allergia?