Põhjalik ülevaade: Lastearst õpetab väikelast toitma

Põhjalik ülevaade: Lastearst õpetab väikelast toitma

24. May 2016, 09:42 Emmede Klubi Emmede Klubi

Väikelapsel peaks olema päevas 4-6 toidukorda, millest tähtsamal kohal on hommikusöök. Tallinna Lastehaigla lastearst-endokrinoloog Dr. Ülle Einberg annab nõu, kuidas panna kokku väikelapse menüüd. 

Kuigi me kõik sooviksime, et väikelapse söögiajad ja toidulaud kattuksid täielikult lapsevanema omaga, siis tegelikus elus tuleb olla paindlikum. 

Mida pakkuda väikelapsele hommikusöögiks?

Hommikusöök on toidukord peale pikka uneaega - selle eesmärk on eelkõige energia saamine päevasteks tegevusteks. Õigesti valitud hommikusöök  aitab välistada nõrkust ja väsimust päeva esimeses pooles.

Hommikusöök peaks andma 25% lapse ööpäevasest toiduenergiast.  Selle jaoks sobivad väga hästi teraviljatooted, näiteks leib või puder. Leiva ja pudru peale sobivad või, moos, mesi.

Kindlasti ei tohiks unustada ka piimatooteid või piima. Hea oleks valida üks - klaas piima, 30g juustu, 120 grammi kohupiima vms. Meelde tuleks jätta, et suure suhkru- ja rasvasisaldusega piimatooted, näiteks pudingud ja kohukesed, ei klassifitseeru enam piimatoodete alla! Need on maiustused, mis sisaldavad piimatooteid. 

Hommikusöögiks soovitan anda lapsele ka värskeid puuvilju ja marju. Kogu hommikusöök peaks näiteks kaheaastase lapse puhul sisaldama umbes 250 kcal toiduenergiat.

Mida pakkuda väikelapsele lõunasöögiks?

Lõunasöögi eelroaks sobivad lapsele palju vitamiine ja mineraalaineid sisaldavad toored köögi- ja puuviljad. Lõunasöögi väga oluline komponent on loomne valk - seda sisaldavad näiteks liha, kala või muna. Sinna juurde sobib pakkuda keedetud köögivilju või ka tärklist sisaldavaid toite, näiteks kartulit. Lõunasöögiks sobivad ka piimatooted, mida võib pakkuda eraldi või ühe komponendina toidu sees. Näiteks on sobivaks roaks piimaga aedviljasupid. 

Toidu kõrvale sobib pakkuda leiba, sepikut või saia ning joogiks puhast vett. Suhkrustatud joogid, näiteks morss, ei klassifitseeru tegelikult joogi, vaid jällegi maiustuse alla. 

Kui värsket puu-ja köögivilja  ei ole antud eelroaks, võib seda pakkuda magustoiduks.

Mida pakkuda väikelapsele õhtusöögiks?

Õhtusöögiks sobib lapsele väga hästi köögiviljasupp või mõni keedetud köögiviljaroog. Kui laps lõunasöögiks keedetud köögivilju ei söönud, peab neid pakkuma õhtusöögiks. Õhtusöök valmistab keha ette pikaks öiseks puhkuseks. Seega on hea anda väikelapsele ka tärklist sisaldavat toitu, mis tekitab täiskõhutunde pikemaks ajaks.

Lisaks jällegi üks piimatoode ning üks puuvili, söögi kõrvale leiba, sepikut või saia ning joogiks vett.

Mida pakkuda väikelapsele vahepalaks ja millal?

Hommiku- ja lõunasöögi ning lõuna- ja õhtusöögi vahele jääb oode, mis on reeglina väikelapsele vajalik toidukord. Kui enne uinumist on õhtusöögist möödas enam kui kaks tundi, võib ka siis lapsele pakkuda väikese oote.

Oodeteks ehk vahepaladeks sobivad piimatooted või piim, teraviljatoode ning jooki, näiteks vett või mahla juhul, kui laps pole seda päeva jooksul varem saanud (tasuks meeles pidada, et paraja portsu suhkrut saadakse ka naturaalsete mahladega). 

Millist toitu vältida?

Väikelapse toiduks ei sobi rasvarikkad friikartulid, kartulikrõpsud või muud kiirtoidud. Ei sobi ka teravamaitselised ja vürtsitatud toidud. Oodeteks ei sobi kindlasti kommid.

Miks on väikelapseeas toitumine väga tähtis?

Väikelapse tasakaalustatud toitumisel on väga konkreetsed eesmärgid. Toit peab andma piisavalt energiat  kasvamiseks ja normaalseks arenemiseks.  Väikelapse kasvutempo on väga kiire. Teisel eluaastal kasvab laps umbes 12-14 cm aastas ja kolmandal eluaastal 7-8 cm aastas.

Väikelapseeas  kujunenud toitumisharjumused saadavad inimest edaspidises elus. Laps harjub sööma toitu, mida kodus valmistatakse ja talle pakutakse. Iga uus toiduaine vajab aega, et laps uue maitsega kohaneks.  Sageli lapsed keelduvad köögiviljast. Siin kutsun üles lapsevanemaid kannatlikkusele ja loovusele. Köögivilju saab pakkuda lapse jaoks meeldivate toidukomponentidega või teha köögiviljast roogasid, mis on üllatava välimusega (näiteks naerunäoga) ja lõbusad. 


Süües peab laps saama kätte tema kehale arenemiseks vajalikud toitained. Õigest toitumisest sõltub paljuski lapse füüsiline tervis, vaimne tervis, areng, käitumine ja muudki. Just seetõttu kirjutame Emmede Klubis laste toitumisest päris palju.