Kui laps on kenasti kõndima õppinud, tuleb talle soetada esimesed jalanõud. Esimeste käimade valik on tähtis töö, sest jalanõu eesmärk ei ole ainult jalga soojas ja mustust jalast eemal hoida. Kehvad jalanõud põhjustavad lastel halba rühti, lampjalgsust ja muid probleeme, mis toovad suureks saades kaasa näiteks seljavalud.
Kergem on halba rühti ja jalgade asendit õigete jalanõude valikuga ennetada, kui seda hiljem parandama hakata.
Esimene ja kõige tähtsam reegel on see, et esimesed jalanõud tuleb osta alles siis, kui beebi oskab juba kindlalt ise käia. See võtab esimestest sammudest alates umbes poolteist kuud aega. Laps peab käima õppima ilma jalanõudeta. Kui kõndimist alles õppiv laps kannab kogu aeg tasakaalu säilitamisele kaasa aitavaid jalanõusid, siis muutuvad tema jalalihased nõrgaks. Paljajalu kõndima õppimine aga treenib jalalihaseid.
Hoiduda võib ka beebipapudest, kindlasti aga väikseksjäänud või tihedasti ümber jala hoidvatest sokkidest. Igasugune asjatu surve jalale tuleb pigem kahjuks kui kasuks, paljad jalad on piisava temperatuuri puhul alati parim valik.
Teine reegel: jalanõusid võib kanda vaid õue jalutama minnes. Toas ei ole lapsel jalanõusid vaja. Seda eelnevalt juba mainitud põhjusel - paljajalu kõndimine treenib lapse jalgu enim.
Kolmandaks soovitavad spetsialistid olla kasutatud jalanõude suhtes ettevaatlik. Kahte ühesugust jalapaari ei ole olemas - igal inimesel on oma jalajälg. Kellegi teise sissekantud jalanõud tulevad ka kellegi teise jala kuju sissevajumistega. See võib lapse jala arengut negatiivselt mõjutada, lapse jalg hakkab vajuma mitte talle loomuliku mustri vaid jalanõu kulumise järgi. See võib tulevikus tähendada näiteks seljaprobleeme.
Üks põhjus, miks tasub kohe algusest peale kvaliteetsetesse jalatsitesse panustada, on see, et lapse jala areng kestab umbes neli aastat. Enne seda on raske öelda, kas areng kulgeb normaalselt või mitte ja seega tuleks teha kõik võimalik probleemide vältimiseks.
Kui ostad lapsele kasutatud jalanõud, siis jälgi, et sellel ei esineks sissevajumist - tald ei oleks ebaühtlaselt kulunud, kand ei oleks ühelt küljelt viltu kulunud jms.
Neljas reegel: jalanõus peab olema piisavalt ruumi, et laps saaks vabalt varbaid liigutada. Jalanõu ei tohi lapse jalga suruda. Jalalaba pikkuse poolest on sobiv kasvuruum umbes täiskasvanu pöidla laiune, 12-16 millimeetrit. Proovi, kas saad jalanõu varvaste kohal olevast materjalist sõrmedega kinni võtta. Kui ei, siis on jalanõu lapse jaoks liiga tugevast materjalist.
Pikka aega on soovitatud, et lapse jalanõude kannaosa peaks olema kinnine ja üsna tugev, et hoida lapse kanda keskasendis ja mitte lasta jalal sisse vajuda. Nüüd on see soovitus aga vaikselt muutumas: liialt toestav ja kõrge kannaosa takistab jala normaalset liikumist, mis tähendab jällekord, et jalalihased ei saa areneda loomulikul viisil. Kummatigi on leitud, et kõrgelt toestatud kannaga jalanõudega kukkudes tekib lastel rohkem pahkluuvigastusi.
Ka jalanõu tald ei tohi olla liiga pehme ega liiga jäik. Jalanõu peaks olema mõistlikul, piisaval, vajalikul tasemel paindlik.
Kui meditsiiniline näidustus puudub, siis talla võlvikõrgendus pole esimeste jalanõude puhul vajalik, on tänapäevane seisukoht.
Veel soovitusi:
- Jalatsid võiksid olla kerged.
- Proovi jalanõusid lapsele pärastlõunal, sest laste jalad paistetavad päeva jooksul veidi suuremaks.
- Kui lapsele jalatsit jalga proovida, siis võiks tema kanna ning jalatsi tagumise osa vahele jääda orienteeruvalt tema väikese sõrme jagu ruumi.
- Kahel esimesel eluaastal kasvavad lapse jalad 2-3 suurusnumbrit aastas, seepärast peaks lapsevanem iga paari kuu tagant kontrollima, kas jalanõud on veel parajad.
- Hoidu plastikust. Jalatsid võiksid olla pehmest nahast või riidest. Lapse jalatsid peavad hästi hingama.
- Kui laps õpib käima kevadel või suvel, on parimad esimesed jalanõud lahtised ehk sandaalid. Samas võiks esimeste sandaalide puhul eelistada varbaid kaitsevaid mudeleid, et lahtised varbad viga ei saaks - laps koperdab tihti ja võib veel ka roomata.
(Allikad: Ortoosikeskus, teadlikvanem.ee, Emmede Klubi, parents.com, Made For Mums, babycenter, DadProgress)
Milliseid jalanõusid soovitaksid Sina lapse esimesteks käimadeks?