Pisipoiss elab tänu oma vanaema neerule

Pisipoiss elab tänu oma vanaema neerule

22. Sep 2016, 16:21 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kolmeaastane Jack Cox sündis raske neeruprobleemiga: üks neer oli täiesti puudu, teine aga töötas kehvasti. Tema esimesed kaks eluaastat möödusid kannatades - poisike oksendas 30-40 korda päevas, teda tuli sööta sondi abil, seismine oli tema jaoks liiga valus ja rääkimine pea võimatu.

Mullu sügisel andis alla ka teine neer ja poisi elu sai jätkuda tänu dialüüsile ehk neeruasendusravile, mis võimaldab verd jääkainetest puhastada kunstlikult.

Pereliikmeid hakati testima, et leida sobiv neerudoonor. Parima sobivusega doonoriks osutus Jacki 59-aastane vanaema Julie.

Julie sõnul tunnetas ta juba poisi sünnihetkeks saati, et ühel päeval on just tema võimuses poisi elu oma neeruga päästa. "Ma lihtsalt teadsin, et doonoriks sobin mina. Ära küsi miks, mul lihtsalt oli selline tunne. Ma hakkasin isegi tööl puhkusepäevi hoidma, et operatsiooni jaoks töölt piisavalt kauaks ära saada," räägib ta.

Poisikese ja vanaema geenide sobivus on nii suur, et üllatab isegi arste. Veelgi enam - kui tavaliselt muretsevad arstid lapsele täiskasvanu neeru siirdamise pärast, siis Julie neer osutus suuruselt lapsele sobilikuks, olles samal ajal täie töövõime juures.

Nüüdseks on nii vanaema kui ka lapselaps operatsioonist edukalt taastunud ja Jack saab viimaks elada nagu kolmeaastased lapsed ikka. Siiski, ta peab elu lõpuni võtma kangeid ravimeid, mis takistavad tema keha siirdatud organit ära tõukamast, ja ta võib tulevikus vajada veel ühte doonororganit.

"Ma olin elav doonor ja see ei teinud mulle midagi halba, seega ei tee organidoornoriks olemine sulle surnuna ammugi midagi kurja," kutsub Julie kõiki inimesi üles registreerima end organidoonorina.

(Allikas: Huffington Post)


Kas Sina oled juba avaldanud soovi saada organidoonoriks? Selleks on kolm võimalust: lae alla doonorikaart ja kanna seda endaga kaasas, registreeri end doonoriks Eesti e-tervise portaalis või räägi soovist oma lähedastele, kelle käest arstid sinu surma korral otsustamist paluskid. Elu on suurim kingitus, mida saad teisele inimesele anda!