Õhuta last kõiki toite proovima, sest ühekülgne toidulaud lapsepõlves toob kaasa tervisehädasid täiskasvanueas

Õhuta last kõiki toite proovima, sest ühekülgne toidulaud lapsepõlves toob kaasa tervisehädasid täiskasvanueas

07. Oct 2022, 18:03 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vanemad, kes õhutavad oma lapsi erinevaid toite vähemalt proovima, on õigel teel, selgus Tartu ja Helsingi Ülikoolide teadlaste ühisuuringust.

Mida rohkem inimene lapsepõlves erinevaid toitusid proovib ja sööb, seda tõenäolisemalt saab temast mitmekesisem toituja ning seda vähem kimbutavad teda toitumisega seotud elustiilihaigused ja kroonilised haigused, vahendab uuringu tulemusi Novaator

Toiduneofoobiaga inimesed hoiduvad maitsmast ja söömast toite, mida nad ei tunne. Toiduneofoobia võib olla küll geneetiliselt pärilik, kuid olulisem on see, et tõenäoliselt kannavad vanemad oma toitumisharjumusi edasi lastele. Lapse toitumine oleneb paljus sellest, mida talle antakse. Kui teda algusest peale harjutada uute maitsetega, siis tõenäolisemalt sööb ta ka hiljem rohkem erinevaid asju.

Näiteks on tüüpiline kala ja juurikate menüüst välja jätmine. Kui inimene jätab toiduneofoobia tõttu oma menüüst välja kala, võib see avalduda veres madalama oomega-3 rasvhapete tasemega. Oomega-3 rasvhapped on põletikuvastase mõjuga ning vähendavad riski haigestuda südame ja veresoonkonna haigustesse.

Uuringu üks autoritest, Eesti Geenivaramu doktorant Nele Taba soovitab lapsevanematele: "Hea on lastele pakkuda erinevaid toite. Las maitsevad, nad ei pea kõike ära sööma, oluline on, et nad harjuksid uusi toite maitsma." 

 

Kas Sinu laps sööb näiteks kala ja kõiki köögivilju? Milliseid toiduaineid laps süüa ei taha? Kui laps mõnda toitu süüa ei soovi, kas õhutad teda vähemalt proovima?