Nõuandeid lasteaia või hoidjaga alustava lapse emale-isale

Nõuandeid lasteaia või hoidjaga alustava lapse emale-isale

03. Mar 2020, 16:50 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tavaliselt viime me oma lapse beebikooli selleks, et toetada tema arengut. Tihti ütlevad vanemad, et see ka üheks põhjuseks, miks väikelaps hoidu pannakse – seal tegelevad temaga spetsialistid, kes oskavad pakkuda arendavaid tegevusi.

Kuid et inimene saaks areneda ja ennast teostada, peavad tema esmased vajadused olema täidetud. Vajaduste hierarhia ehk Maslow püramiidi järgi on inimese esimene vajadus füsioloogiline – vajadus süüa, juua, magada jms. Järgmiseks vajab inimene turvatunnet, sellest järgmiseks aga armastust. Kõik see kehtib ka lapse puhul. Ainult siis, kui esmased vajadused on täidetud, saab laps areneda.

Kuid kuidas pakkuda lapsele vajalikku turvatunnet ja armastust keerulisemal eluperioodil, nagu lastehoiuga harjumisel? Nõu annavad Väike Päike lasteklubi spetsialistid.

Kui laps alustab hoius käimist, tuleb tal toime tulla mitmete väljakutsetega. Nende väljakutsetega saab laps toime tulla toetudes lähedussuhtele oma vanematega. Kuigi väga oluline on ka lapsevanemate ja hoidjate koostöö, saavad kõige rohkem ära teha ikkagi ema-isa ise:

  • Õpeta last lihtsate igapäevatoimetustega ise hakkama saama. 1,5-aastasel lapsel hakkab kujunema autonoomsus: ise riietumine, söömine, potil käimine, magama jäämine. Neist oskustest on hoiuga kohanemisel suur abi, sest ise hakkama saamine tõstab lapse enesekindlust.
  • Vanemate jaoks on lapse hoidu viimine seotud ühe tähtsa etapi lõppemisega suhtes lapsega. See on vanemale raske, kuid oma kurbust, närvilisust või muret tuleks maandada ega tohiks lapsele välja näidata. Kui vanem on sisemiselt valmis laskma oma lapsel minna ja maailma avastada ja näitab seda ka lapsele välja, siis tunneb ka laps ise, et on valmis maailma avastama.
  • Usu hoidjasse ja väljenda oma poolehoidu ka sõnades. Kui laps tajub vanemate usaldust hoidja suhtes, aitab see ka temal uusi lähedussuhteid luua, kuuluvustunnet kinnistada.
  • Andke lapsele kaasa tema lemmikmänguasi või kaisukas. See pakub turvatunnet ja emotsionaalset tuge. Laps ei tunne end võõras kohas üksi, vaid on koos oma sõbraga. On oluline, et lapsevanemad on endas kindlad ja positiivselt meelestatud lapsehoiu suhtes.
  • Leia aega, et olla lapsega koos, võtta päeva jooksul tekkinud pingeid maha, veeta koos kvaliteetaega. Laps vajab ema-isa lähedust ja tähelepanu. Ära premeeri last hoidu jäämise eest mänguasjadega või maiustustega. Selle asemel tehke koos midagi toredat. Lähedus ja koos olemine on lapsele olulisim.
  • Julgusta ja kiida last. Hoiuga kohanemine võtab aega. Tundke koos rõõmu väikeste edusammude pärast.
  • Tagasilöögi puhul ole kannatlik, jää rahulikuks ja usu, et laps on võimeline kohanema. 

 

Esimesed lasteaianädalad on selja taga. Kuidas on läinud Sinu lapsel? Millised rõõmud ja millised mured on kohanemisel esile kerkinud?

 

20160919144540-70851.jpg