5 nippi, kuidas laste arvutikasutust vähendada

5 nippi, kuidas laste arvutikasutust vähendada

28. Feb 2016, 11:41 Emmede Klubi Emmede Klubi

Peamine võitlus tänapäeva kodudes on võitlus aja pärast, mida saab veeta helendava ekraani ees. Nii teler, arvuti kui ka nutitelefon tõmbavad lapsi vääramatu jõuga. Igal vanemal on erinev ellujäämisstrateegia, näiteks leiab blogija Zina blogist “Lasso the Moon” , et ekraaniaja piiramine ei ole õige tee ja annab omapoolsed soovitused.

“Me ei saa oma lapsi enam juhtmest välja tõmmata,” ütleb ta. “Kogu meie laste igapäevane elu on seotud kaasaegse tehnoloogiaga ja nad peavad õppima seda vastutustundlikult kasutama. Seega - kuidas õpetada tasakaalu ekraaniga ja ekraanita veedetud aja vahel?

1. Aruta reeglid koos lapsega läbi. Muidugi leiavad jutuajamised aset vastavalt laste vanusele - teismeline ilmselt nõuab rohkem aega (terve päev!) kui kolmeaastane. Katsuge leida kompromiss soovide ja mõistlikkuse vahel.

2. Ole valmis eriolukordadeks. Väga rangeid limiite on raske järgida päevadel, kui taevast tuleb alla pussnuge ja pisikesi poisse ning kõik kodutööd on juba tehtud - nii võivad lapsed 30 minutit kauem arvutimängu mängida. Ära selle pärast muretse.

3. Ole ise eeskujuks. “Käige minu sõnade, mitte mu tegude järgi” ei tööta. Kui sa ise kiikad ekraani iga paari minuti tagant, siis tahab ka su laps sama teha.

4. On vahe õppetööl ja multikate vaatamisel. Kui laps teeb arvutis midagi asjalikku - loeb vulkaanide kohta või mängib malet, siis võib ta seda teha kauem kui ta kurjasid linde lennutada võiks.

5. Anna lastele ideid, mida igavuse korral teha. Kõige lihtsam on nad teleka ette lükata ajaks, kui ise kokkad või kodutöid teed, aga selle asemel võib neile ka selgeks õpetada vahvad lauamängud, plaksumängud või võtta koos ette põnevaid projekte. Leidke ühistegevusi kogu perega, mis kõik nädalavahetuseks diivanilt lösutamast õue veavad.