Näpunäited toitu valivate laste vanematele

Näpunäited toitu valivate laste vanematele

12. Jul 2013, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapsed on teinekord söögiga vägagi valivad, neil on oma kindlad maitse-eelistused ja sageli on nende lemmikuks ebatervislikud snäkid, värvilised limonaadid ja rämpstoit.

Kui laps on toiduga valiv, on lapsevanema kannatlikus ja järjepidevus väga olulised. Vanema juhendamine ning eeskujuna käitumine mõjutab pikas perspektiivis lapse eelistusi, kuigi esmapilgul ei pruugi see nii tunduda. Rimi tervisenõustaja Katrin Pärt jagab Naine24 lehel mõned nõuanded, kuidas last tervisliku toidu juurde suunata.

1. Ära luba lapsel terve päev näksida. Lapsed proovivad uusi toite väiksema tõenäosusega, kui neil ei ole kõht põhisöögikorra ajal väga tühi.

2. Tutvusta lapsele ühte uut toitu korraga ja koos mõne toiduga, mis talle maitseb.

3. Kui lapsele meeldivad vaid mõned üksikud köögiviljad, siis sellest ei ole midagi, las laps sööb neid pidevalt. Aeg-ajalt võid proovida lisada köögiviljade sekka ka mõne uue sordi.

4. Vältige söögiaegadel kõiki segavaid kõrvaltegevusi nagu televiisor, mobiiltelefon ja lugemine.

5. Ole lõbus ja tervislikult toituv eeskuju. Laps jälgib sind. Seega kuhja oma taldrikule erinevaid köögivilju ja selgita, kui maitsvad ning tervislikud need on.

6. Tee tervislik toit kergesti kättesaadavaks. Lõika köögi- ja puuviljad viiludeks, et lapsel oleks neid mugav võtta.

7. Väldi lapse veenmist, stiilis: «Kui sa sööd köögivilja, siis saad hiljem magustoitu». Nii võib laps sind valesti mõista. Mitmed uuringud on näidanud, et laste veenmine midagi sööma ei edenda pikas perspektiivis head tervist.

8. Ära anna alla! Ole kannatlik – ei ole olemas ühtegi lihtsat lahendust – ka lastel on erinevad iseloomud, taluvusaste, kannatlikkus, tujud jne. Nii, et lähenemine, mis töötab ühe lapsega, ei pruugi toimida teisega.

9. Et toitu valivale lapsele puu- ja juurvilju söögikordadesse lisada, pead olema loominguline. Peeneks hakitud juurvilju saab lisada lapse lemmiktoitudesse, näiteks kotlettidesse, hautisesse, suppidesse, vormirooga või pastasse.

10. Kasuta võimalust viia laps tervisliku toidu juurde väljaspool söögiaegu – vali lapsega koos juur- ja puuvilju poes või turul. Valmista roog koos lapsega.

12. Ära sunni last taldrikut tühjaks sööma. Pigem tõsta talle korraga taldrikule väike kogus ja ütle, et alati on võimalus toitu juurde tõsta. Pole mõtet lapsele tõsta suurt kogust taldrikule ja siis käskida tal see ära süüa – kogus võib olla liiga suur.

13. Luba lapsele aeg-ajalt magustoitu või nn. rämpstoitu. Selle asemel, et sellised toidud täiesti ära keelata, selgita, miks neid toite on hea harva süüa.