Kas külmetus, viirus või gripp?

Kas külmetus, viirus või gripp?

25. Jan 19:04 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuigi inimeste teadlikkus viiruste ja bakterite poolt põhjustatud haigustest ja nende ravist aina paraneb, levib jätkuvalt ka palju valearusaamu. Üks neist on, et külmetushaiguseid saab ravida antibiootikumidega. Teine aga, et viirus, külmetus ja gripp on erinevad haigused.

Tegelikult on viirused patogeenid, mis põhjustavad mitmeid erinevaid haiguseid - sealhulgas nii tavalist nn külmetust ehk ülemiste hingamisteede viirushaiguseid kui ka grippi. Need kaks on siiski erinevad haigused.

Külmetushaiguse peamised tunnused on nohu või kinnine nina, aevastamine, rögane köha ja valus kurk. Gripi peamised sümptomid on aga kuiv köha, tugev valu üle keha, palavik, kuuma- ja külmahood - nohu ja kurguvalu ei pruugigi esineda.

Nn külmetust saab ennetada korralikult käsi pestes, gripi vastu saab aga ka vaktsineerida. Külmetus möödub puhates iseenesest, gripp võib vajada spetsiaalset ravi ja lõppeda halvimal juhul surmaga.

Ühtegi viiruste poolt põhjustatud haigust, ei külmetust ega ka grippi, saa aga ravida antibiootikumidega. Antibiootikumid tapavad ainult baktereid - seetõttu saab nendega ravida vaid bakteriaalseid põletikke. Antibiootikumide abi võib olla tarvis näiteks kopsupõletiku, põskkoopapõletiku, keskkõrvapõletiku, angiini raviks. Külmetuse või gripi puhul teeb antibiootikumide võtmine ainult karuteene.

 

Kas teie pere on sel hooajal juba külmetust, grippi või bakteriaalseid põletikke põdenud? Kuidas end ravisite?