Õues müttamine, mustaks saamine ja kõige suhu pistmine on laste jaoks loomulik.
Veel mõnda aega tagasi oli tavaline praktika steriliseerida kõike, millega beebi kokku puutub. Keeta läbi lutid ja pudelid, pesta kõrgel temperatuuril ja triikida üle riided. Nüüd on meieni jõudmas üha enam infot, et streriilne elukeskkond on lapsele hoopis kahjulik. Mustuse ja bakteritega kokku puutumine beebi- ja lapseeas on immuunsüsteemi hästi toimimiseks vajalik.
Jack Gilbert on kahe lapse isa ja mikrobiootiliste ökosüsteemide uurija Chicago ülikoolis. Tema viimane suurem töö on olnud uurimine, kuidas kokkupuude mustuse ja bakteridega lastele tegelikult mõjub. Hiljuti andis ta koos kolleegidega välja raamatu "Dirt is Good: The Advantage of Germs for Your Child's Developing Immune System". Gilberti sõnul steriliseerivad ja puhastavad vanemad lapsi ümbritsevat keskkonda veidi liiga palju. Uuringud on näidanud, et enamus kokkupuuteid mustusega mõjuvad lastele tegelikult kasulikult.
Jah - enne söömist ning peale tualeti kasutamist tuleb käed ära pesta. Kuid mudas mängimine ja koeraga müramine (ka siis, kui koer lapse nägu limpsab!) või mahakukkunud toidupala suhu pistmine toovad lapse tervisele rohkem kasu kui kahju. Gilbert täpsustab: kui beebi lutt või lapse toidupala kukub maha kohas, kus on tõesti võimalus ohtlike patogeenide kohaloluks, näiteks avalikus tualetis, ei tasu seda titale suhu pista. Kodus või vanaema juures või õues murul maha kukkunud luti või leivaviilu võib aga julgelt pesemata suhu tagasi pista.
Mustusega kokkupuutumine aitab lapse immuunsüseemil areneda. Tänapäevane allergiate, astma ja nahaprobleemide rohkus on tõenäoliselt seotud just ülearu puhta kasvukeskkonnaga. Steriilsus muudab lapse immuunsüsteemi ületundlikuks - kokkupuutel ohutu aine, näiteks mõne toiduga, vallandub kehas samasugune kaitsereaktsioon, nagu peaks vallanduma põletiku korral, sest kehal lihtsalt pole olnud kokkupuudet tegelike patogeenidega.
Veelgi enam - Gilberti sõnul on ka tita luti enda suust läbi tõmbamine tegelikult lapse tervisele kasulik! Ühes 300 000 lapse osalusel tehtud uuringus leiti, et nendel lastel, kelle vanemail on kombeks mahakukkunud lutti steriliseerimise asemel oma suus "puhastada", esines vähem allergiaid, astmat ja nahaprobleeme.
"Kokkuvõtteks - lase oma lapsel maailma kogeda," ütleb Jack Gilbert.
Emmede Klubis on varasemalt ilmunud uudised uuringutest, mis on näidanud, et kodu on tervislikum puhastada vee kui antibakteriaalsete vahenditega, samuti ennast ja lapsi tavalise mitte antibakteriaalse seebiga, sest steriilne elukeskkond teeb tervele inimesele karuteene.
(Allikad: NPR, Scary Mommy)
Kui puhas on Sinu laste elukeskkond?