MTÜ Laps Turvaliselt Autos: Ka Eestis on müügil potentsiaalselt ohtlikku turvavarustust

MTÜ Laps Turvaliselt Autos: Ka Eestis on müügil potentsiaalselt ohtlikku turvavarustust

20. Jun 2017, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Turvavarustus on elu ja surma küsimus. Lapse autotooli võiks valida turvalisuse, mitte üksi välimuse või hinna järgi. 


Mõned õnnetused toimuvad meist olenemata. On autoavariisid, kus juht ei eksi ühegi seaduse vastu, kuid inimesed hukkuvad. Samal ajal toimub aga omajagu ka neid avariisid, kus inimesed saavad kannatada teadlikult või teadmatusest tehtud vigade tõttu. Neli Eesti ema usuvad, et tõstes lapsevanemate teadlikkust laste turvaliselt autos sõidutamise teemal, saame ära hoida hulgaliselt halvasti lõppenud õnnetusi.

Tänavu märtsis panid laste turvavarustuse teemal lõputöö kaitsenud tervisekaitse spetsialist ja tehnikateadlane Elen Pabo, vandeadvokaat Anna Liiv ning laste turvalist autosõitu südameasjaks pidavad emad Anne-Mari Orgla ja Laura Tiisväli pead kokku ning lõid mittetulundusühingu Laps Turvaliselt Autos.

"Üritame lapsevanemate seas drastiliselt vähendada vigade tegemist teadmatusest. MTÜ plaanib koolitada lapsevanemaid, nõustada neid turvalise turvavarustuse ostmise ning kinnitamise osas, samuti juhtida tähelepanu tüüpilisematele vigadele, mida sageli tehakse turvavarustust kasutades. Oleme oma südameasjaks võtnud ka poodide harimise ning seetõttu päris mitmel korral poodidele märku andnud puudulikkudest teadmistest turvavarustuse kohta ning aidanud parandada ka vigu e-poodides," loetleb Orgla MTÜ tegevusi.

Kõik, kellel on turvavarustuse teemalisi küsimusi, muresid või vihjeid probleemse turvavarustuse kohta, võivad MTÜ-ga Laps Turvaliselt Autos ühendust võtta nende Facebooki lehekülje kaudu või meiliaadressil lapsturvaliseltautos@gmail.com. Facebooki leheküljele postitatakse regulaarselt nõuandeid lapse turvaliseks sõidutamiseks.

Mis eriti tänuväärne - MTÜ jagab ka päevakajalist infot Rapex nimekirja sattunud turvatoolide kohta. Rapex on Euroopa liidu iganädalane väljavõte potensiaalselt ohtlikest toodetest, muuhulgas satub sinna ka mänguasju, lastetarbeid, turvavarustust, ka autosid. Rapex nimekirja sattuvad tooted on kohustuslik turult eemaldada, sh juba müüdud tooted tagasi kutsuda.

Näiteks leidis MTÜ Laps Turvaliselt Autos 5. mai Rapex raportist tervelt kolm turvatooli (Bomiko Auto S, Automax, 4Baby Alto), millest viimane oli müügil ka Eesti internetipoodides. Et turvavarustuse teemal on kodanikealgatus igati tänuväärne ja vajalik, näitab hästi asjaolu, et MTÜ märguande peale eemaldasid kõik veebipoed ohtliku tooli kiirelt turult. Maanteeamet, kelle ülesanne tegelikult turvavarustuse alast järelvalvet teostada on, pole MTÜ Laps Turvaliselt Autos 5. mail saadetud märgukirjale tänaseks vastanud, rääkis Orgla.


Kas Sinul on turvavarustuse ja lapse autos sõidutamise teemalisi küsimusi?