9 Montessori-moodi kingiideed lapsele

9 Montessori-moodi kingiideed lapsele

14. Dec 2020, 14:26 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapse loomulikust arengust lähtuv Montessori kasvatus kogub populaarsust kõikjal maailmas, ka Eestis.  Palusime Montessori lasteaiarühma juhendajal (Montessoris nimetatakse õpetajaid juhendajateks) Meeli Verlindenil anda nõu, milliseid Montessori põhimõtetega kooskõlas olevaid lapsele kasulikke jõulukinke ta soovitaks!

Vanus 0-1

  • Õhukarussell

Munari karussellil on must-valged geomeetrilised kujundid, Gobbi karussellil erivärvilised munad (pildil), aga ägedad on ka õhukarussellid kõikvõimalike muude rippuvate elementide - näiteks tantsijate, liblikate, lindude või muu sellisega.

Montessori õhukarusselle müüb näiteks uus Eesti ettevõte MonteSistas, kes korraldab jõulude eel ka õhukarussellide meisterdamise töötuba

  • Must-valge beebiraamat

Pärast sündi on beebi nägemine hägune, ta suudab eristada vaid väga kontrastseid pilte. Seetõttu soovitatakse alustada beebile maailma tutvustamist läbi must-valgete piltide ja esemete.

Raamatu võib tellida näiteks Etsy'st või teha hoopis ise valmis. 

  • Puidust kõristi

Puidust kõristi on beebile hea mänguasi, sest see on naturaalsest materjalist ja seetõttu ohutu lutsutada ja närida, sellel on ainult üks omadus korraga (ei kõrise, helise ja krõbise üheaegselt) ning seda on kerge haarata (pulkadega). Näiteks saab seesuguse kõrina tellida Looduspere poest.   

Vanus 1-2

  • Turvaline ronimistorn maailma avastamiseks

Lapsed tahavad väga ise käsi pesta, köögis koos vanematega kokata... Miks mitte leida viise, kuidas last nendesse tegevusse kaasata? Näiteks on talvisel ajal oluline kõik köögiviljad enne kasutamist üle pesta. Sellise hoole ja kirega, nagu väikelaps, ei jõua me ise ealeski neid ära pesta! Ronimistorne, mis muudavad lapse kaasamine kõrgemal toimuvatesse tegevustesse mugavaks ja ohutuks, müüb näiteks Vaffa.

  • Raamaturiiul

Väiksemate laste puhul peaksid raamatud olema riiulis mitte ots vaid esikaas vaataja poole. Muidugi ei mahu sellisesse riiulisse kogu lapse lugemisvara, kuid vähemalt osad raamatud (mida vahetatakse aeg-ajalt) peaksid Montessori-lastetoas alati olema vastavas riiulis eksponeeritud. See aitab oluliselt kaasa lapse raamatuid sirvima innustamisele, lugemispisiku sütitamisele. Eestis toodab toredat raamatuid eksponeerivaid riiuleid näiteks Koiku.

  • Kujundipusle

Kujunduspusle eripära on selles, et laps saab oma käega katsuda midagi, mis lapsele sõnades selgitades jääks liiga abstraktseks - kujundeid, millel põhinevad nii paljud meie maailma süsteemid ja mida tunneb ära ka looduses.

Väikelapsele pole puslega mängimise ajal veel vaja tutvustada kujundite nimetusi. Laps lihtsalt mängib, jätab meelde kujundi olemuse, hakkab ka ise ümbritsevas keskkonnas ruute ja ringe märkama... ja kunagi hiljem saab teada, et neil kujundeil on nimed ka, mis jäävad siis juba olemasolevate eluliste seostega ka paremini meelde. 

Näiteks müüvad kujundipuslesid Tuduluu ja Karloova.

Vanus 3-6:

  • Hari ja kühvel

Lapsed on ise võimelised maha läinud leivapuru kokku pühkima tegelikult juba kaheaastasena. Juba siis soovivad nad imiteerida täiskasvanuid, nii ka mängida koristamist. Kuid alates kolmeaastaseks saamisest oskavad nad ka teadlikult hoolitseda enese ja ümbritseva keskkonna eest. Kui neil on selleks päris oma vahendid, siis teevad nad seda väga hea meelega ja omal algatusel. Lapse oma hari ja kühvel on suurepärane algus kodus Montessori pedagoogikaga alustamiseks! 

Käepäraseid komplekte müüvad nt Looduspere ja Puitlelu.

  • Molbert

Kui minu poeg sisenes esimest korda Montessori lasteaiarühma ruumidesse, valis ta esimeseks tegevuseks justnimelt molberti peal maalimise. Maalimises on midagi nii köitvat ja rahustavat, seda tajuvad ka lapsed. 

Ikea molbert on odav lahendus, aga siis tasuks sellel jalgu veidi lühemaks saagida, et ka väiksemad lapsed ulataks tegutsema. Eestis on võimalik osta molbertit kunstipoodidest (olen seal ka väiksemaid ja madalamaid näinud), ka Büroomaailmas oli just lastele paras variant. 

  • Kunsti- ja/või kokapõll

Eesti tootjad teevad imekauneid ja armsaid põllesid, mis ei ole mõeldud ainult mänguköögis mängimiseks, vaid pigem nimelt päriselt küpsetamiseks, vesivärvidega maalimiseks jne. Montessori lasteaiarühmas pannakse ka nõudepesu tarbeks põll ette - ikka selleks, et lapsed end mugavalt tunda saaksid ja pesta võiks nii, et vahtu lendab :)

Näiteks Ukumaru valikus on kaunid kokapõlled ja mommipood.ee valikust leiad veekindlad kunstipõlled.

 

Mida plaanid Sina oma lapsele sel aastal jõuludeks kinkida?