Milline laialt levinud kodune köharavi on tegelikult asjatu ja ohtlik?

Milline laialt levinud kodune köharavi on tegelikult asjatu ja ohtlik?

21. Dec 2015, 13:02 Emmede Klubi Emmede Klubi

Suurbritannia uudisveeb Mirror vahendab arstide hoiatust, mille kohaselt beebide või väikelaste köha ravimine n-ö kuuma auru tegemise meetodil on kasutu, kuid äärmiselt ohtlik.

Nimelt on jutt kuuma auru raviomadustest arstide sõnul vaid vananaistejutt, mis pole leidnud meditsiinilist või teaduslikku tõestust. Auruses ruumis, näiteks tulikuuma veevoolu poolt üles kütetud vannitoas istumine pakub laste hingamisteede probleemide puhul lühiajalist sümptomite leevendust - hingamine muutub korras kergemaks. Kuid ei ole leitud, et kaasneks mingisugunegi pikaajaline või raviv efekt - haigus kuuma auru sissehingamisest kiiremini või kergemini ei tagane.

Samal ajal on viie aastaga jõudnud haiglasse 17 beebit ja väikelast, kes on vajanud ilukirurgi abi, sest nad on saanud vanemate järelvalve all tehtud kuuma auru tõttu põletushaavu.

Juulis kirjutas Mirror kaheksaaastasest Finleyst, kellele vanemad kodus külmetushaiguse raviks kuuma auru tegid. Poiss kummardus kuumaveeanuma kohale sellest tulevat kuuma auru sisse hingama ja ema pani talle rätiku üle pea - nagu on tuntud praktika ka Eestis. "Me ütlesime talle, et kui sul on vaja liigutada, siis ütle," meenutab ema, kes istus koos lapse isaga protseduuri ajal poja kõrval.

Kui Finley ette hoiatamata pead liigutas, lõpetas tulikuum vesi tema alakõhul ja reitel. Poiss viidi kohe haiglasse, kuid tema kehapinnast 15-20 protsenti oli põletatud. Hiljem sai haavadest alguse poisi elu ohustanud sepsis. Praeguseks on Finley õnneks täielikult paranenud.

 

Tulikuumal veel pole laste õrna naha lähedusse asja. Köha leevendamiseks sobib suurepäraselt poes müüdav inhalaator, mis muudab tavalise külma soolvee sissehingatavaks soolveeauruks, millel on tõestatud sümptomeid leevendav ning haigust raviv omadus.