Miks tahavad lapsed ühte ja sama muinasjuttu ikka ja jälle lugeda

Miks tahavad lapsed ühte ja sama muinasjuttu ikka ja jälle lugeda

24. Jun 2015, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapsed armastavad sama heli korduvalt kuulata. Sama kehtib ka muinasjuttude puhul. Miks see nii on, selgitab psühholoog Diana Zande.

Lapsed armastavad kordamist, sest sel viisil nad õpivad. Kui ta midagi mitu korda kuuleb, salvestab aju selle informatsiooni pikemaks ajaks. Korduseid on kõige enam vaja lapsele vanuses 12-18 kuud.

Kui laps on juba midagi selgeks õppinud ja meelde jätnud, meeldib talle seda veelgi korrata, et endale kinnitada, et ta tegelikult ka mäletab seda. Peale mitmeid kordusi mäletab laps raamatu sisu ja teab, milline lause järgmisena tuleb. Laps on valmis aktiivselt lugemisprotsessis osalema.
Seetõttu armastavadki 1-3 aastased lapsed lihtsaid laule ja lühikesi luuletusi. Need mitte ei arenda rääkimisoskusi, aga lapsed õpivad selle käigus ka uusi sõnud.

Mitu korda erinevaid rütme ja salme korrates on laps õnnelik, et ta oskas midagi meeles pidada.

Samal põhjusel armastavad lapsed ka teisi tegevusi korrata Nad on rahul iga uue oskuse omandamisega. Kui laps õpib puzzlet kokku panema, teeb ta seda üha uuesti, et oma edu üle õnnelik olla.

Ka vanemad saavad laste korduste armastust enda kasuks ära kasutada - näiteks saab neile õpetada magamamineku rituaale.

Selles vanuses on lapsed rahulikumad, kui elu on ette prognoositav - lapse vanusele vastava reziimi paika panemisel on kogu pereelu rahulikum. Näiteks kui te teete õhtuti tegevusi teatud järjekorras - vannitamine, hambapesu, muinasjuttude lugemine ja teki alla minemine, harjub laps selle korraga ja läheb meelsamini magama. Sa võid lasta lapsel sellest aktiivselt osa võtta, küsides ta käest: "Mida me nüüd järgmisena teeme?" Ja tõenäoliselt ütlebki ta sulle: "Peseme hambaid!"

Emmede Klubi