Miks on tänapäeval lastel nii palju allergiaid?

Miks on tänapäeval lastel nii palju allergiaid?

19. Mar 2018, 23:39 Emmede Klubi Emmede Klubi

Allergiate osakaal on viimaste aastakümnete jooksul oluliselt tõusnud. Kui meie vanaemade-vanaisade põlvkonnas esineb allergiaid haruharva, siis meie lastel on need igapäevased. Miks see nii on, pole veel täpselt teada. Mida me praeguseks teame?

Fakt on see, et allergiate esinemistõenäosus on jõudsalt kasvanud just lääneriikides - eriti näiteks USA-s, Suurbritannias ja Austraalias. Põhjust ei tasu otsida geenidest, sest teadlased on kindlaks teinud, et kui Aasia või Aafrika päritolu lapsed kasvavad üles lääneühiskonnas, esineb neil sama palju allergiaid nagu europiididel. Sellest võib järeldada, et allergiate tõusu on põhjustanud keskkonnategurid. 

Enimlevinud arvamus on, et allergiriski on tõstnud hügieeni paranemine. Võrreldes varasemate aegadega või hügieenitingimustega arenguriikides, on tänapäeva lääneriikide elanikud tõelised puhtusesõltlased. Eriti tähtsaks peetakse laste ja toiduga seonduva steriliseerimist. Selletõttu ei puutu inimkeha enam mikroorganismide ega allergeenidega piisavalt kokku, et nendega harjuda. Hiljem, kui kokkupuude peaks toimuma, reageerib keha üle.

On leitud, et kui keha ei puutu patogeenidega absoluutselt kokku, hakkab ta ohutuid aineid vaenlasena ära tundma ja vastavalt reageerima - tekib allergia.

Teisalt on hügieenitingimuste paranemine päästnud meid paljude teiste haiguste käest. 

Järgmine hüpotees on sarnane. Kuna tänapäeva lääneriikide inimesed veedavad nii vähe aega õues, on kokkupuude mikroorganismide ja allergeenidega liiga kesine. Tubased lapsed lihtsalt ei sattu enam piisava hulga erinevate halbade ega heade bakteritega kokku. Juba ammu on leitud, et lastel, kes kasvavad üles talus loomade lähedal, on oluliselt väiksem allergiate ning astma tekkerisk. Positiivne efekt on ka sellel, kui kodus elab koer. 

Viimaseks kahtlustatakse allergiate tõusu põhjustajana arenenud riikide inimeste toitumisharjumusi. Mõned uuringud on näidanud, et omega 3 rasvhapete rikaste kalade söömine vähendab toiduallergiate tekkeriski. Kusjuures selliselt positiivne mõju pole mitte ainult lapse enda kalasöömisel, vaid ka sellel, kui tema ema sööb kala raseduse ja imetamise ajal.

(Allikas: IFL Science

 

Mida Sina arvad - miks on tänapäeval nii palju enam allergiaid kui vanasti?