Miks muutub nahk kuivaks?

Miks muutub nahk kuivaks?

07. Feb 2013, 06:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuiv nahk on üks kõige tavalisemaid kaebusi naha probleemide korral. See muutub eriti teravaks probleemiks just talvel, kui õhuniiskus on madal ja nahk hakkab lausa sügelema. Miks muutub nahk talvel kuivaks? Küsimusele vastab dermatoloog Džuljeta Ulmane.
 

Milline näeb välja kuiv nahk?
 

Tundub, et iga inimene on vähemal või suuremal määral tunda saanud, milline on kuiv nahk - see on puudutamisel karedam ja heledam ja tuhmim. Kuiva naha puhul on

Kolm etappi:

- Kare, kuiv, valulik nahk

- Sügelus, põletustunne, "liivane" tunne

- Nahapunetus, kuivad laigud, valged triibud, praod.

 

Kõige tavalisemalt on kuivad kohad kätel ja jalgadel, aga kuivust võib edineda ka muudel kehaosadel.

Kõige tavalisem kuivale nahale ilmuvad käed ja jalad, kuid võib esineda ka muid kehaosi.


Millised probleemid on seotud kuiva nahaga?
 

Kuiv nahk põhjustab tavaliselt sügelust, mis võib suuremal või vähemal määral mõjutada und ja teisi igapäevaseid tegemusi.

Sügeluse tõttu naha sügamine võib seda piirkonda veelgi rohkem kahjustada ja põhjustada dermatiiti. Nahk võib punetama hakata ja veelgi rohkem ärrituda.

 Kui lapse nahk on väga kuiv ja ema ei saa enam oma jõududega seda korda, võiks kindlasti küsida perearsti või nahaarsti nõu.

 Naha kuivus võib viidata ka atoopilisele dermatiidile või ihtüppsile. Lisaks sellele, et hormoonid on tasakaalust väljas - näiteks ka kilpnäärme talitluse häie võib naha kuivust põhjustada.

 
Mis põhjustab kuiva nahka?
 

Nahk koosneb kahest põhiosast: marrasnahk ja pärisnahk.

Marrasnahk koosneb veel omakorda: sarvkihist, sõmerkihist ja kasvukihist. Marrasnahk omab kaitsekihi funktsiooni. Oleme kuulnud, et nahk on elastne. Selgub, et naha elastsuse ulatuse määrab see, kui palju on sarvkihis vett. Tavaliselt on see veesisaldus 30%.

Kui veesisaldus on väiksem, muutub nahk kuivemaks, laiguslisemaks ja tundlikumaks.

Ka lipiidid kuuluvad sarvkihi koosseisu. Nende peamine ülesanne on säilitada niiskustõke ja need seovad vett. Kui lipiidide osakaal nahas on vähenenud, viib see mitmesuguste nahahaigusteni, nagu atoopiline dermatiit ja kontaktdermatiit.

Peale elusrakkude kasutamist, surevad need järkjärgult ära ja tekivad uued.

Järgmine kiht on pärisnahk, mis koosneb ka omakorda elusrakkudest. Selles kihis asuvad närvilõpmed, mis aitavad taluda valu, külmust ja kuumust.

Selle kihi all asub omakorda rasvakiht.

Kui Sa tead, kuidas nahk ehitatud on, aitab see Sul paremini naha kuivuse teket mõista.

Kui nahk on tihti kuiv, ei ole selle niiskuse-ja rasvasisaldus piisav. Tavaliselt ei suuda nahk eritada rasu piisavas koguses ja nahk ei ole võimeline ennast piisavalt niisutama.

Ütlus "Nahk on inimese tervise peegel, on tõsis, sest kõik mis toimub kehas, väljendub ka nahal." Näiteks kui veres on midagi häiritud, näiteks ei saa keha sealt piisavalt hapnikku ja toitaineid, võib nahk kuivaks muutuda. Kuiv nahk võib väljenduda ka stressiga, vanuse lisandumisega, hormonaalsete häiretega, nahahaigustega ja välise ilma ja keskkonna mõjuga seoses avalduda. Ka valesti valitud nahahooldustooted, kare vesi ja keemilised ärritajad põhjustavad naha kuivust.
 

Kas teil esineb kuiva nahka ja mis on selle põhjuseks?

 

Emmede Klubi