Miks lapsed haiged on?

Miks lapsed haiged on?

17. Oct 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Esimesed eluaastad ja sel ajal aset leidvad sündmused on lapse arengus ja kasvamises väga intensiivselt. Kõik on talle uus - uued kohemused, tunded ja elamused. Näiteks lasteaeda minemine on lapsele uus kogemus. Sealsed inimesed, keskkond ja päevareziimi muutus. Selles vanuses lapse immuunsüsteem alles küpseb. Intensiivne kontakt teiste lastega ja sellega kaasnev bakterite ja viiruste levik on lapse immuunsüsteemile suur väljakutse.

Aga mitte ainult! Uued muljed ja seiklused võivad lapse stressi viia. Ka sellel on mõju noorele immuunsüsteemile ja tihti jääb laps tihedamini haigeks. Sellest, miks lapsed kipuvad rohkem haiged olema, räägib füsioterapeut Dace Jubase.


Uued kogemused võivad olla mõlemat - nii meeldivad ja põnevad, kui ka ebameeldivad ja hirmutavad. Iga lapse emotsionaalne reaktsioon uue olukorraga seoses on erinev. See sõltub nii lapse iseloomust, kui ka keskkonnast, kust ta tuli. 

Olenemata vanusest vajab iga laps optimaalseks arenguks hella ja armastavat keskkonda, kus nad ennast turvaliselt tunnevad ja on võimelised arenema. Selleks, et laps tunneks ennast emotsionaalselt mugavalt, peaks ta vanemaid usaldama niirvõrd, et julgeb neile oma tundeid midagi kartmata näidata, olgu selleks meeldivad või ebameeldivad emotsioonid.  Laps peab tundma, et teda aksepteeritakse, kuulatakse ära ja mõistetakse. Sellises keskkonnas kasvanud laste puhul on tõenäolisem, et nad on vähem haiged. Kui nad ka haigeks jäävad, saavad nad tõenäoliselt kiiremini terveks. 

Haigus on lapse arengus normaalne olukord. See aitab tal keskkonda omaks võtta. Sellele tuleks erilist tähelepanu pöörata juhul kui haigus kordub ja esinevad komplikatsioonid, näiteks mädane kõrvapõletik või kopsupõletik. Kui nende haiguste põhjustajat ei leita, on võimalik, et need esinevad nõrgenenud immuunsüsteemi tõttu. See on omakorda sageli põhjustatud lapse emotsionaalse rahulolematuse pärast. 

Psühholoogiline stress ei pruugi olla väljast näha ja kui lapse jaoks on keskkond ebakindel, üritabki ta oma rahulolematust varjata, aga sage haigestumine võib olla üks märke. 

Kõik algab perekonnast. Tuleks jälgida, millised on perekonnasisesed suhted ja kuidas konflikte lahendatakse. Kui laps paraneb haiglas kiiresti, aga koju tagasi tulles jääb uuesti haigeks, on võimalik, et põhjus on koduses keskkonnas.  Tuleks välja selgitada, mis seda põhjustada võib. Ka spetsialistid saavad selles olukorras aidata. 

Räägi, kas sinu laps oli lasteaeda minnes rohkem haige?

Irinaaa Irinaaa 17. Oct 2014, 14:56

minu poja käib lasteaias 2 päeva nädalas juba kuu, ja ta ei ole veel olnud haige.

17. Oct 2014, 12:14

Minu poja veel lasteaias ei käi, aga mäletan , et mina olin küll pidevalt haige. Nii kui lasteaeda sain, sain ka viirused. Nii ma olin enamus ajast siiski kodune.

Olin ka kooliajal pidevalt haige ja sellest oli pidevprobleem koolis õpetajatega. Nemad ei tahtnud mõista , kuigi mul olid alati arstide poolt võetud tõendid ja erinevad kirjad.