Mayim Bialiku laste 20 reeglit

Mayim Bialiku laste 20 reeglit

02. Aug 2019, 15:39 Emmede Klubi Emmede Klubi

Teleseriaalist Big Bang Theory ("Suure paugu teooria") tuntud näitlejatar Mayim Bialik (sarjas Amy Farrah Fowler, pildil) on eraelus kahe väikse poja ema. Sealjuures on Mayim jäänud silma pigem ebatraditsiooniliste kasvatusmeetoditega. The Talko jagab Mayimi 20 reeglit:

1. Potitamine algab beebina. Mayim usub mähkmete kasutamise asemel varasesse potitamisse. Selle teooria järgi suudab ema oma last tundma õppides märgata viiteid peatsele pissimisele või kakamisele ja hoida beebit kausikese, kraanikausi, poti vms kohal.

2. Koduõpe. Mayimi pojad pole veel kunagi koolis käinud, sest ema õpetab neid kodus. Muide, kas teadsid, et Mayim on ka päriselus neurobioloog?

3. Ei ravimitele. Mayim pole oma poegadele veel kunagi valuvaigisteid, palavikualandajaid ega antibiootikume andnud. Lapsed on küll haiged olnud, kuid pere on toime tulnud loodusravi kasutades.

4. Viisakusväljendeid peale ei suruta. Mayim ei käsi lastel palun või aitäh öelda. Ta usub, et lapsed õpivad kohaseid tundeid ise välja näitama, me ei pea neile kindlate sõnade kasutamist peale suruma.

5. Vabandama ei pea. Mayim ei taha, et lapsed hakkaksid teatud olukordades vabandama lihtsalt sellepärast, et neid on õpetatud nii tegema. Selle asemel saavad lapsed õppida ise vabandama siis, kui nad päriselt nii tunnevad.

6. Veganlus. Mayim ja tema lapsed on veganid, st nad ei söö ühtegi loomset päritolu toodet.

7. Ekraaniaeg on rangelt piiratud. Kuigi laste ema on telestaar, ei tohi lapsed kuigi palju aega ekraanide ees veeta. Mayim ei taha, et meedia suunaks laste iseloomude arengut.

8. Pühad kinkideta. Mayim ei usu kommertspühadesse. Ta leiab, et viimane, mida tema lapsed vajavad, on veel asju, millest varsti tüdineda.

9. Internet pole õppimiseks. Mayim õpetab oma poegadele, et kui tahad midagi uut teada saada, pole internet õige allikas. See on ebausaldusväärne ja sisaldab väga palju vale- või väänatud infot. Õpitakse raamatuist.

10. Mängutuba pole vaja. Kuna Mayim ei usu mänguasjade rohkusesse, ei ole tema lastel ka klassikalist mänguasjadega täidetud lastetuba.

11. Imetamine. Mayim on suur imetamise pooldaja. Sh usub ta, et rinnaga võiks toita kuni laps on ise valmis sellest loobuma. Oma nooremat poega imetas Mayim neli aastat.

12. Toitmine lapse soovil. Mayim usub, et alates beebieast saati peaksid lapsed (ja üldse inimesed) sööma siis, kui tunnevad selleks tungi, mitte graafiku alusel. Nii toidab ta oma lapsi kindlate kellaaegade asemel siis, kui nad näljased on.

13. Rääkimine karistamise asemel. Mayim ei usu traditsioonilistesse kasvatusmeetodeisse nagu laksu andmine, nurka saatmine või koduaresti panemine. Tema hinnangul need lihtsalt ei toimi. Paremaks variandiks peab ta lastega juhtunust rääkimist.

14. Lugemine! Mayim usub raamatutesse ja lugemisse ning see on kohustuslik osa ka tema laste elust. Raamatud annavad uusi teadmisi, õpetavad moraalseid väärtuseid, aitavad arendada keele- ja suhtlusoskuseid.

 

15. Maa vastu tuleb lahke olla. Mayim hoolib väga keskkonnast ja selle kaitsmisest. Ka tema lapsed õpivad maast madalast, kuidas elada n-ö roheliselt, planeeti säästvalt.

16. Kodusünnitus. Mayim on suur kodus sünnitamise fänn. Ta usub, et naine peaks sünnituse ajal olema pingevabas meeleseisundis, sest siis edeneb sünnitus nii ema kui ka lapse jaoks paremini. Kõige mugavamalt ja rahulikumalt tunneb aga igaüks end oma kodus.

17. Ühine voodi. Mayim magas oma lastega beebieas ühes voodis. Ta usub, et see loob vanema ja lapse vahel tugevama sideme.

18. Emme, mitte issi! Mayim on nüüd lahutatud, aga kui ta oma abikaasaga veel koos elas, õpetas ta lapsi pöörduma pigem ema poole.

19. Turvaline kiindumussuhe. Mayim on tugevalt turvalise kiindumussuhte teooria usku. Lihtsalt öeldes tähendab see, et ema on oma beebile alati nii lähedal kui võimalik ning täidab kõik tema vajadused, mis võimaldab beebil kasvada maailma usaldavaks, enesekindlaks ja hea eneseregulatsioonivõimega inimeseks.

20. Karjumine on viga, kuid kõik eksivad. Ka Mayim on inimene - ta teeb vahel vigu, näiteks vihastab ja karjub laste peale. Kuid kui see juhtub, siis ta ka tunnistab oma viga laste ees ja selgitab neile, et veast saab nüüd õppida.

 

Milliseid Mayimi reegleist pooldad, mida mitte ja miks?