Marjad ja taimed, mis ohustavad väikelapsi

Marjad ja taimed, mis ohustavad väikelapsi

10. Aug 2018, 13:38 Emmede Klubi Emmede Klubi

Jugapuu marjad sisaldavad seemneid, mis on väga mürgised.


Mürgistusteabekeskuse infoliin 16662 on viimase kuu aja jooksul saanud paarkümmend telefonikõnet lapsevanematelt, kelle enamasti kuni kolmeaastane laps sõi vanematega metsas liikudes või mänguväljakul mängides mürgiseid marju.

Infoliinile helistati nõu küsimiseks näsiniine, kuslapuu, leedri, ussilaka, piibelehe ja paakspuu marjade söömise tõttu.

Terviseameti mürgistusteabekeskus juhib eriti just lapsevanemate tähelepanu sellele, et nii koduaias kui ka metsas tohib süüa ainult neid marju, mille ohutuses ja söögikõlbulikkuses ollakse täielikult veendunud.

„Kuigi reeglina pole kuni viie marja söömine lapsele ohtlik, tasub kahtlaste loodusandide söömist alati ja täielikult vältida,“ ütles Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder.  Siiski tuleks ka paari üksiku kahtlase marja söömise korral igaks juhuks helistada mürgistusteabekeskuse infoliinile 16662 ning lapse edasist käitumist ja enesetunnet terasemalt jälgida.

Lisaks mürgistele loodusandidele võib tervist kahjustada ka ohutute taimede tarbimine liiga suureks koguses. Näiteks muidu söödava rabarberi puhul on esinenud laste surmajuhtumeid rabarberi lehtede suures koguses söömise tõttu, sest taimes sisalduv oksaalhape tekitab organismis normaalse ainevahetuse häireid. Samal põhjusel võivad tervist ohustada ka väga suures koguses hapuoblikate ja jänesekapsa söömine. 

Tõsisemate mürgistuste allikaks võivad muutuda ka kauni välimuse pärast koduaias kasvatatavad taimed nagu kuldvihm, sõrmkübarad ja käokingad, mille pilkupüüdvaid õisikuid kipuvad lapsed imema.  Eriti ohtlikud on sellised taimed just seemnete valmimise ajal – mõnel juhul võib juba 2-3 seemet tekitada tõsiseid mürgistuse sümptomeid nagu iiveldus, suurenenud süljevool, südamepekslemine, unisus, peavalu ja teadvusehäired. Seemnete mürgisuse poolest on eriti ohtlikud näiteks oleander ja riitsinus.

2008. aastal loodud mürgistusteabekeskuse infoliinile saab helistada ööpäevaringselt mistahes ägeda mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral. Kõne on tavatariifiga ning anonüümne. Infoliinil 16662 töötavad pikaajalise erakorralise meditsiini kogemusega õed ja arstid, kes oskavad mürgistuse puhul leida kiiresti kõige sobivama tegutsemisskeemi. Mürgistusinfoliinile 16662 helistamine on mõistlik isegi juhul, kui peale mürgise aine neelamist esialgu midagi ei juhtu või mürgi sattumine organismi pole kindel.

 Esmaabi ägedate mürgistuste korral:

1. Kui laps on midagi mürgist söönud, tuleb kohe loputada tema suud.

2. Anna väikeste lonksude kaupa vett juua.

3. Hoidu lapse oksendama ajamisest!

4. Tee kindlaks taime, marja, seene täpne nimetus ja hinnake selle võimalikku allaneelatud kogust.

5. Helistage mürgistusinfoliinile 16662 ja uurige, kas tegemist on mürgise taime/seene/marjaga ning kas manustatud kogus võib olla tervisele ohtlik.

6. Jälgige täpselt mürgistusinfoliinilt saadud juhised.

7. Varuge koju aktiivsütt, mis võib paljude mürgituste korral olla elupäästvaks vahendiks. Sütt peaks olema 0,25-grammiste tablettide puhul arvul, mis võrdub lapse neljakordse kehakaaluga. Näiteks kümnekilose lapse puhul 40 tabletti. Kindlasti ei tohi sellises koguses aktiivsütt anda lapsele ilma spetsialistiga konsulteerimiseta, kuna ka aktiivsöel on kõrvaltoimed ja see ei aita absoluutselt kõikide mürgistuste puhul.

(Allikas: Terviseamet)


Väikesed lapsed kipuvad teadupärast kõike suhu pistma. Kas Sina oled kunagi pidanud lapse pärast mürgistusinfoliinile helistama?