Magneesium ja kaltsium - võtmesõnad laste luude arengus

Magneesium ja kaltsium - võtmesõnad laste luude arengus

24. Oct 2013, 10:08 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lisaks kaltsiumile on ka magneesium luude arengus väga oluline toitaine, raporteeris Lastearstide Liit Washingtonis. 

"Selleks, et lapsel oleks terved ja tugevad luud, on vajalikud paljud toitained. Üks nendest on magneesium", ütles üks uuringu autoreid ja Huostonis asuva Bayori Meditsiinikolledži professor Steven A. Abrams newhope.com lehel. " Kaltsium on tõesti oluline, aga magneesium on siinkohal sama oluline."

Siiani oli teada, et magneesium on luude tervise jaoks oluline, aga on tehtud üsna vähe uuringuid, kuidas see mõjub laste puhul luude arengule.  

Uuringus osales 64 tervet last vanuses 4-8 aastat. Neist keegi ei tarbinud lisaks multivitamiine ega mineraale. Nende kaltsiumi ja magneesiumitaset kehas mõõdeti kaks korda. 

Osalejad pidasid toidupäevikut. Katse ajal haiglas olles said lapsed samas koguses kaltsiumi ja magneesiumi kui kodus olles. Toidu kogus oli kindel ja ülejäägid kaaluti samuti üle, et saada teada täpne kogus, mida laps sõi ja kui palju sealt magneesiumi ja kaltsiumi sai. Sama tegid ka vanemad kodus kolm päeva enne haiglasse tulemist ja kolm päeva peale kojusaamist. 

Lapsed said haiglas suu ja veeni kaudu stabiilseid isotoope:  mitteradioaktiivne magneesiumi ja kaltsiumi vorm. Mõõdeti, kui palju on isotoope uriinis, et teada saada, kui palju kaltsiumi ja magneesiumi kehas imendus. Luude tihedust ja mineraalide sisaldust mõõdeti ultrahelisarnase protseduuri abil. Tulemused näitasid, et magneesiumi see, kui palju laps magneesiumi tarbib ja kui palju tema keha seda omandab, on lapse luude arengus väga otsustav, samal ajal kui kaltsium ei olnud luutihedusega nii väga seotud. 

Me oleme veendumusel, et on väga oluline, et laste toitumine oleks tasakaalustatud ja tervislik ja sisaldama endas korralikult mineraale, sealhulgas kaltsiumi ja magneesiumi.