Maailmakuulsad siiami kaksikud Jadon ja Anias on viimaks eraldatud

Maailmakuulsad siiami kaksikud Jadon ja Anias on viimaks eraldatud

24. Oct 2016, 17:51 Emmede Klubi Emmede Klubi

Anias ja Jadon McDonald on praegusel hetkel ilmselt maailma kuulsaimad kaksikud. Nad sündisid defektiga, mis esineb ühel juhul 2,5 miljonist sünnist. 40 protsenti neist lastest sünnib surnuna ja 30 protsenti sureb esimese elupäeva jooksul. Anias ja Jadon on siiami kaksikud: kui lapsed sündisid, olid nende pead kokkukasvanud.

Viimastel nädaladel on terve maailm saanud perele meedia vahendusel kaasa elada, sest perekond ja arstid võtsid ette riskantse tee - poisid opereeriti lahku.


Lapsed, kelle jumal on andnud

McDonaldid said teada, et nende lapsed on pea kaudu ühendatud, üsna raseduse alguses. Pere oli seisukohal, et kui jumal on need lapsed andnud, siis on just need lapsed just neile mõeldud. Ema otsustas lapsed ilmale tuua. Hoolimata sellest, et iga arst ja enamus sõpru-pereliikmeid soovitasid mõelda raseduse lõpetamisele, et lastele halastada.

Kui Anias ja Jadon sündisid, pidid nende vanemad töölt ära tulema, sest siiami kaksikutest laste hooldamine on täiskohaga töö mitmele inimesele. Näiteks ei olnud poisse võimalik üksi tõsta.

Poisid on nüüd 13 kuu vanused. Jadon on aktiivne ja kaval. Kui poiste pead veel ühendatud olid, oli tal kombeks üritada end voodilt ilma vennata maha rullida. Anias on rahulik hing, kellele meeldib juba praegu kuulata oma ema ette lugemas.

 

Lääne meditsiini ime

Kuigi vanemad teadsid, et operatsioon on eluohtlik, otsustasid nad anda arstidele võimaluse kaksikud üksteisest lahutada. Kui peadest ühendatud siiami lapsed lahutava operatsiooni üle elavad, ohustavad neid ajukahjustused. Kui seegi risk seljatatud, on lapsed justkui vastsündinud beebid - tuleb õppida pöörama, istuma, kõndima. Eriti suur oli mure Aniase pärast, kellel oli beebina tulnud rinda pista hingamis- ja söömisraskuste, nägemis- ja südameprobleemidega. Kuidas mõjuks ajuoperatsioon?

Kuid isa unistas oma poegadega õues müramisest ning ema sellest, et ta saaks oma nutva lapse lihtsalt sülle võtta ja teda kussutada. Anias ja Jadon polnud kunagi maganud beebivoodis, käinud vankris jalutamas või sõitnud autopõrandal lamamise asemel ohutult turvatoolis.

Laste lahutamise võttis ette dr James Goodrich, kes on peadest ühendatud kaksikute lahutamisel maailma kogenuim - ta on teinud seda seitsmel korral. Arstide tiim tegi operatsiooni kõigepealt korduvalt läbi 3D mudelitel.

Üleeelmisel nädalal läbi viidud operatsioon kestis 16 tundi, sellele järgnesid operatsioonid pealagede uuesti üles ehitamiseks. Operatsioonid kulgesid hästi, mõlemad poisid jäid ellu. Jadonil läheb pisut paremini, ta avab oma silmi, jälgib vanemaid ja kisub hingamistoru. Ta on juba ka esimest korda elus ema süles kaisutada saanud. Aniase seisund on stabiilne. 

Kas ja milliseid terviseprobleeme tulevik poistele toob, ei oska arstid ennustada. Tuleb vaid oodata.

CNN on pere teekonnast teinud videoülekanded, mida saab vaadata SIIN

 

(Allikad: CNN, KTLA, Pildid: avalik info Nicole McDonaldi Facebooki leheküljel)