Lugeja küsib, psühholoog vastab: Laste vanusevahe

Lugeja küsib, psühholoog vastab: Laste vanusevahe

08. Apr 2015, 17:18 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lugeja küsib: "Kui suur on ideaalne kahe lapse vanusevahe? Kas 1 aasta ja 7 kuud on mõistlik? Mis miinuseid ja plusse selline vanusevahe endaga kaasa tooks?"

Vastab Babysport'i lastepsühholoog Karin Järvis:

"Laste "ideaalset vanusevahet" paika panna on äärmiselt keeruline, kui mitte võimatu. Mis sobib ühele perele/lapsevanemale, ei sobi kaugeltki teisele. Sellise küsimuse puhul tasub järele mõelda, kuidas toimiks ja milline näeks välja erineva vanusevahega lastega pere argipäev ja elu pikemas perspektiivis. 

Õe või venna sünd on vanema lapse jaoks suur kohanemist nõudev elumuutus nii või teisiti, vanusest sõltumataVäiksemal lapsel on ehk lihtsam "konkurendi" saabumisega leppida ja uue olukorraga harjuda - seda muidugi eeldusel, et emmel-issil jätkub edaspidi tema jaoks endiselt seda aega, armastust ja jäägitut tähelepanu, mida ta vajab. Väikese vanusevahega (alla 2-a. kuni 2,5-a.) laste puhul peaks arvestama võrdlemisi pingelise perioodiga esimese aasta-paari jooksul, kui lapsevanemal on vaja korraga pühenduda kahele väga väikesele lapsele. Sõltuvalt konkreetsest lapsest ja perest võib imiku vajadustega arvestamisele lisaks olla tegemist ka keerulises jonnieas paari-kolmeaastasega.

Samas on väiksema vanusevahega lapsed mõne aasta pärast pigem nö. üheealised, millel võivad ka olla teatud eelised – suurema tõenäosusega võiksid nad võrdväärsetena haakuda sarnastes mängudes, emal oleks näiteks võimalus kiiremini püsivalt naasta tööellu (juhul, kui rohkem lapsi ei planeerita) jne. Suurema vanusevahega laste puhul oleks emal seevastu tõenäoliselt võimalik rohkem nautida pesamuna imikuiga, kuivõrd suurem laps enam iga hetk vanema jäägitut tähelepanu ja abi ei vaja. 

Laste (konkreetse pere jaoks) sobivaimat vanusevahet planeerides tasub lisaks lapse arengulistele iseärasustele kindlasti hinnata ka enda ressursse - kas ema on ühe lapsega kodus olemisest väsinud ja vajaks pigem pausi energiavarude taastamiseks; kas ema sooviks ennast vahepeal "värskendada" ja näiteks mingi perioodi tööl käia; kas on võimalik vajadusel kelleltki abi paluda lapse hoidmisel jne. 

Seega - mõtteainet kindlasti on ja lisaks enda sisetunde kuulamisele võiks arvesse võtta ka teiste vanemate/perede kogemusi ning kõigest lähtuvalt leida just endale sobivaim variant - olles aga seejuures alati valmis üllatusteks!"

Kui otsustad, et aeg on väikese õe või venna sünniks küps ja püüad rasestuda, on Sul ja Sinu perel suurepärane võimalus osaleda Beebipäeviku videoepisoodides. Loe lähemalt SIIT!


 20150408092625-54239.jpg