Pere tervisliku toidulaua põhitõed

Pere tervisliku toidulaua põhitõed

09. Sep 2016, 11:41 Emmede Klubi Emmede Klubi

Muidugi söövad kõik lapsed ja kõik lapsevanemad vahel kommi või friikartulid, ja sellest pole midagi halba - tähtis on, et "patustamine" oleks erakordne (näiteks sünnipäevadel) ja tervislik toitumine igapäevane. Toitumisnõustaja Pilleriin Täht kirjutab Emmede Klubis, millised on tema hinnangul pere igapäevase toidulaua tervislikumaks muutmisel olulised momendid:

  • Väldi kõikvõimalikke poolfabrikaate ja valmistoite, sest need sisaldavad suurel hulgal ebakvaliteetset õli, liiga palju soola ja tihtipeale ka sünteetilisi lisaaineid. Valmista ise kõik, mis vähegi võimalik. Ise valmistades tead täpselt, mida toit sisaldab, ning saad ära jätta kõik kahjulikud lisaained.
  • Toidu praadimise asemel keeda, hauta, auruta, grilli või küpseta ahjus.
  • Köögiviljad peavad olema iga päev igal söögikorral osa pere toidulauast. Kui laps ei soovi köögivilju või mõnda kindlat köögivilja, siis ära anna alla: tutvusta vilja talle mõne aja tagant uuesti ja uuesti. Proovi valmistada köögivilja nii, et laps saaks seda ise uurida - näiteks porgandikangid, mida lapsel on tore käes hoida, vaadata, nuusutada, limpsata, maitsta. Kui laps sööb köögivilju vähe, siis "peida" neid teistesse toitudesse - riivi pastakastmesse, muffinitesse või mis iganes muu lapsele maitseva toidu sisse porgandit, peeti, suvikõrvitsat vms.
  • Ole ise lapsele eeskujuks. Söö ja kiida köögivilju. Ära halvusta lapse ees mitte ühtegi naturaalset toitu ega toiduainet - kui sulle ei maitse seened või keeduporgand, siis ära räägi sellest lapsele. Laps matkib sind. Lase lapsel ise otsustada, mis talle meeldib - ära püüa teda mõjutada vastavalt oma maitseeelistustele.
  • Ära pane lapsele mõtteid pähe - nt ära ütle oliivide kohta "sa ei söö seda niikuinii". Luba lapsel kõike proovida. Lase lapsel ise otsustada, mis talle meeldib.
  • Suvel tasub varuda sügavkülma ohtralt erinevaid kodumaiseid marju, sest need on suurepäraseks ja tervislikuks alternatiiviks maiustustele. Kui laps tahab "midagi head", kommi või jäätist, paku talle külmutatud marju.
  • Samal eesmärgil võiks alati kodus olla ka pähkleid-rosinaid ja puuvilju.
  • Valmista ise magustoite. Küpsetage ise koos lapsega tervisliku koostisega küpsiseid või kooki. Tehke hommikumüsli ise.
  • Ära osta koju kommi, küpsist ega šokolaadi, sest kui neid kodus ei ole, ei saa sa ka murduda ja lapse soovile järgi anda.


Millised on Sinu pere igapäevase toidulaua tervislikkuse põhimõtted?