Lastehalvatus on peaaegu alistatud ja vaktsiin vahetatakse välja

Lastehalvatus on peaaegu alistatud ja vaktsiin vahetatakse välja

22. Apr 2016, 12:23 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui veel 1988. aastal esines rasket haigust lastehalvatust 125 maailma riigis, siis nüüdseks esineb haigust veel ainult kahes riigis: Afganistanis ja Pakistanis. Möödunud aastal leidis neis riikides aset 74 lastehalvatuse juhtumit, tänavu on praeguseks haigestunud 19 last. Viimased paar aastat on lastehalvatusevaba olnud terve Aafrika.

Nüüd hakatakse endist lastehalvatusvaktsiini välja vahetama uue vastu. Uue vaktsiiniga rünnatakse ainult veel järelejäänud viirustüvesid. Eemaldatud on lastehalvatuse teise tüübi viiruse kandjad, sest seda tüve enam ei esine. Samuti ei saa uus vaktsiin enam põhjustada muteerunud vormis viirust, mis vana vaktsiini tagajärjel harvadel kordadel paraku tekkis.

Lastehalvatus on, nagu nimigi ütleb, lastel halvatust põhjustav viirus, mis ründab peamiselt kuni viieaastaseid lapsi. Haigus on väga nakkusohtlik, seda põhjustav viirus ründab lapse närvisüsteemi ja võib põhjustada üle keha leviva halvatuse vaid mõne tunniga.

Esmased sümptomid on palavik, väsimus, peavalu, oksendamine, kaela kangestumine ja valu jäsemetes. Iga 200. juhtum viib pöördumatu halvatuseni. Halvatutest 5-10% sureb, kui nende hingamisega seotud lihased liikumatuks muutuvad.

Eesti riikliku vaktsineerimiskava alusel vaktsineeritakse lapsi lastehalvatuse vastu kolme-, 4,5 ja kuuekuusena ning kahe- ja kuueaastasena.

(Allikad: Novaator, Terviseamet) 

 

Kas Sinu lapsed on lastehalvatuse ehk poliomüeliidi vastu vaktsineeritud?