Lastearst ja psühholoog annavad nõu suvisteks väljasõitudeks väikelastega

Lastearst ja psühholoog annavad nõu suvisteks väljasõitudeks väikelastega

17. Aug 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Suvi ei ole enam kaugel ja paljud lapsevanemad juba mõtisklevad: kuidas oleks mõistlik ja tore perega puhkuseaega veeta? Tegevuste valiku juures on olulisim tunda oma lapsi ja arvestada nende eripäradega.

Näiteks on lapsele rõõmustavam ja arendavam koduaias ema ja isaga mängida kui teemapargis üksi batuudile või basseini lükatud olla.

Kuhu oleks sobilik suvel 1-3 aastase lapsega minna, millistel üritustel või väljasõitudel käia, huvitab Emmede Klubi lugejat. Küsisime nõu lastearstilt ja -psühholoogilt. 

Hiljuti Eesti aasta arstiks valitud lastearsti Alge Vare sõnul on väikelapsega kõige sobilikum minna näiteks loomaaeda, lõbustusparki, veeparki või lihtsalt mänguväljakule, aga tuleb arvestada sellega, et iga lapse närvisüsteem on väga erinev - mõnega saab ka täiskasvanute üritusi külastada, mõnele on aga ka lastepargid veel ülearu. 

Rahuliku närvisüsteemiga lapsega võib minna ka mitmepäevasele väljasõidule või kontserdile. Osad lapsed ei talu aga selles vanuses veel üldse päevarežiimi rikkumist ja üritustel, kus on palju rahvast või kõva lärm, tekib lapsel kiiresti üleväsimus, mis rikub väljasõidu kõigi jaoks.

Ka lastepsühholoogi Tiina Küti sõnul tuleb suviste vaba aja veetmise viiside valikul esmajoones arvestada konkreetse lapse iseloomu, eripäradega - üldisi reegleid välja tuua ei saa. Mõnele lapsele on piisavalt erutav juba oma kodulinnas igapäevase mänguväljaku asemel uut mänguväljakut külastada, sellest enam on liig. Mõni laps istub ilusti kaasa ka kirikukontserdi. 

"Mõni laps kardab valju müra, mõnda ehmatavad sähvivad valgused - nende asjadega mis lapsele ei meeldi tuleb arvestada, mitte mingil juhul last nendega "harjutada"," toonitab psühholoog. 

Igasuguste teemaparkide külastamine on psühholoogi hinnangul tore, kuid tuleb arvestada lapse jõudlusega. Väikelapsele piisab tihti tunnist või paarist, kui jääda pikemaks ajaks, tekib ülestimulatsioon - liiga palju uusi muljeid, laps ei jõua kogetut läbi töödelda. Mõni laps kukub ülestimulatsioonist magama, mõni ei suuda enam õhtul magama jääda, mõni jonnib. Seega on oluline, et vanemad ei võtaks suhtumist: kui juba kohale sõidame, siis oleme avamisest sulgemiseni, täie raha eest. 

Kõige parem viis suvel perega aega veeta on aga psühholoogi sõnul lihtsalt koos olla - ükskõik kus. Näiteks on lapsele rõõmustavam ja arendavam koduaias ema ja isaga mängida kui teemapargis üksi batuudile või basseini lükatud olla.

"Kõige olulisem kõikide käikude puhul on perega koos midagi teha," toonitab ta. "See on müüt, et lapsed vajavad reise tont teab kuhu imedemaale. Lapsed vajavad seda, et nad saavad olla koos vanemaga. Selleks ei pea sõitma kaugele, võib sõita linnast välja vanaema juurde maale."

Puhkuse ajal tuleks Tiina Küti sõnul jätkata lapse loomuliku väljakujunenud päevarütmiga - ärgata, minna magama, süüa sisseharjunud aegadel. "Kui aga üks kord harva on näiteks suguvõsa kokkutulek või muu üritus, mil see rütm ei haagi, siis ülearu ei tasu muretseda, sellepärast minemata jätta - ühest korrast ei juhtu küll midagi," lisas ta. 

"Iga lapse suurim spetsialist või ekspert on tema vanem, kes tunneb teda ja õiget vastust. Seda kõhutunde usaldamist võiks olla palju rohem Eestis," sõnab psühholoog lõpetuseks. 

Lastearst Alge Vare tuletab meelde, et kui sobiv puhkamise viis on valitud, ei tohi unustada: lapsele tuleb alati võtta kaasa talle tavapärased joogid, toidud, suupisted. Ka ühepäevasele väljasõidule tuleb kaasa võtta desinfitseerimisvahendid, plaastrid ja allergiarohud. Päikselistel päevadel tuleb alati kasutada päiksekaitsekreemi, laia äärega peakatet ja anda lapsele palju juua.

Hea mõte on väljasõitudele kaasa võtta mõni uus mänguasi, et lapsele oleks vajaduse korral pakkuda põnevat tegevust, ja reisivoodi - siis on lapsel turvaline magada. 

 

Kuidas plaanib Sinu väikelapse või -lastega pere suvepuhkust veeta?

eveliiy eveliiy 27. Jul 2014, 08:34

Meie oleme ette võtnud mõne päevased sõidud Eestimaa erinevatesse linnadesse, Pärnus saab käidud tihedamalt. Ning enamus ajast oleme kas kodus või linna lähedal maal, et poja saaks ikka suvel maksimaalselt palju õues olla😀

Oh, tulge muidugi Haapsallu külastama! Soovitan kindlasti Iloni Imedemaalt läbi minna. Seal on lastele minumeelest piisavalt stimulatsiooni, aga mitte ülestimulatsiooni - kodune, armas, tore koht. Ma ei oska piletihindu kommenteerida küll.. Loodetavasti saab osta tunni või paari pileti mis on siis odavam kui päeva- 😀

25. Mar 2014, 15:59

Meie kindlasti oleme võimalikult palju maal vanaema juures ja vee ääres 😀 Traditsiooniks on saanud Eestimaa trip. Lemmik kohaks on saanud Pärnu ja Haapsalu 😀 Lisaks on ostetud ära juba Vudila mängumaa piletid. See siis meie esmakordne külastus , kuskil suuremas kohas. Martin selleks ajaks 1.5aastane 😀